Letné olympijské hry, ktoré sa už minulý rok mali konať v Tokiu, no pre pandémiu koronavírusu sa presunuli na tento rok, majú oficiálne začať v piatok. Už v stredu však štartujú prvé súťaže.
V dejisku hier sa nachádza aj 41 slovenských reprezentantov, ktorí budú súťažiť v celkovo 13 športových disciplínach. To však platí len v prípade, že sa žiaden z nich vírusom SARS-CoV-2 nenakazí.
59 laboratórií po celom svete drží najsmrteľnejšie patogény. Iba štvrtina z nich má vysoké skóre v oblasti bezpečnosti
Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 totiž v posledných týždňoch v Japonsku stúpa. Tokio v súvislosti s týmto vývojom nedávno obnovilo núdzový stav, opäť platí zákaz stretávania sa väčších skupín ľudí na verejnosti.
Do hlavného mesta krajiny vychádzajúceho Slnka má pritom doraziť celkovo 11-tisíc športovcov, ich realizačné tímy, VIP hostia, ako aj médiá. Svetoví odborníci aj bežní Japonci sa preto obávajú novej epidémie.
Nakazení športovci
Aj špičkoví športovci sa totiž vedia nakaziť koronavírusom, a to napriek tomu, že ich životospráva, a tým pádom aj imunita, sú ďaleko lepšie, ako u väčšiny bežných ľudí. Dkókazujú to aj prípady nákaz z posledného obdobia.
Nová vyhláška hygienikov je pre rodiny nejasná. Ak ideme na dovolenku do zahraničia, čo všetko musíme absolvovať?
Hráči z futbalového šampionátu Copa America, bejzbalisti tímov New York Yankees či Colorado Rockies, basketbalisti z Washington Wizards a Detroitu Pistons, tenisti z Austrálie a USA či náhradníčka amerického ženského gymnastického tímu – všetci mali pozitívny test.
S problémami sa celú sezónu trápili aj tímy americkej najvyššej hokejovej súťaže NHL, medzi prvými sa nakazili hokejisti z klubov Ottawa Senators či Colorado Avalanche, potom však aj mnohí ďalší. Viacerí sa pýtajú, prečo je to tak.
Nemáte COVID pas? Pri prechode hraníc vám postačí aj sken lekárskeho potvrdenia o prekonaní koronavírusu
Zdravý životný štýl a dobrá imunita pred nakazením sa vírusom SARS-CoV-2 športovcov síce neochránila, no treba jedným dychom dodať, že väčšina z nich mala iba mierny alebo asymptomatický priebeh ochorenia.
Intenzita testovania
Infektologička na University of Virginia, doktorka Costi Sifriová, pre televíziu CNN povedala, že za pomerne vysokým počtom prípadov medzi športovcami treba hľadať aj intenzitu testovania na prítomnosť koronavírusu.
„Nie je veľa miest, ktoré testujeme tak často, ako to robíme pri profesionálnom či univerzitnom športe,“ uviedla Sifriová. Podobne veľa sa bude testovať aj na olympijských hrách, napriek tomu však majú odborníci obavy.
Veľa z prítomných športovcov totiž nie je zaočkovaných. Niektorí preto, že očkovanie odmietajú, iní preto, že v ich krajine sa daná veková kategória ešte zaočkovať nemohla. A práve nezaočkovaní ľudia môžu byť „zdrojom“ nových variantov.
Varovanie
Profesor William Schaffner, odborník na infekčné choroby z Vanderbilt University, sa pre CNN vyjadril, že „nevakcinovaní ľudia sú potenciálnymi továrňami pre varianty“ a dodal tiež, že „čím viac neočkovaných ľudí je, tým viac možností na množenie vírusu existuje“.
Tento aspekt si dobre uvedomuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá v uplynulých dňoch varovala pred nástupom ešte infekčnejších variantov koronavírusu, ktorých kontrola môže byť ešte náročnejšia.
Počas uplynulého týždňa zaznamenala WHO 3 milióny nových prípadov COVID-19, ide o 10-percentný nárast
V Ázii momentálne dominuje kmeň Delta, ktorý pôvodne identifikovali v Indii, akutálne sa epicentrum tohto variantu stáva Indonézia. V piatok zaznamenali takmer 57-tisíc nových prípadov, pričom skutočný počet je podľa odborníkov pravdepodobne tri až šesťkrát vyšší.
Delta variant
Nemožno sa tomu čudovať, najnovšia štúdia totiž dokazuje, že kmeň Delta je o 225 percent prenosnejší ako pôvodný vírus SARS-CoV-2. Tento údaj má však vplyv aj na závažnosť ochorenia.
Doktorka Amy Beth Kresselová, špecialistka na infekčné choroby z Indianapolisu, tvrdí, že osoby infikované mutáciou Delta majú v priemere 1 000-násobne vyššiu vírusovú záťaž.
Dáni vypočítali, koľko by mohlo trvať, kým nové varianty SARS-CoV-2 zaniknú
„To znamená, že zakaždým, keď niekto infikovaný vydýchne, je vo vzduchu 1000-krát viac častí vírusu v porovnaní s pôvodným kmeňom,“ uviedol Kresselová a dodala, že sa tým k človeku dostáva aj ďaleko väčšia vírusová nálož.
O to dôležitejšie je, aby sa pred možným prenosom chránili aj ľudia, ktorí už zaočkovaní sú, najmä v prostredí, akým je olympijská dedina. Olympijský poradca a doktor Brian McCloskey preto vyzýva na „sociálny a fyzický dištanc, nosenie rúšok a hygienu rúk“.