Pre mnohé krajiny sa Slovensko stalo vzorom v potláčaní šírenia nového koronavírusu. Zareagovali sme rýchlo a efektívne – už v marci, teda na začiatku vypuknutia pandémie, sme do desiatich dní od potvrdenia prvého prípadu pristúpili k „lockdownu“. Uzavreli sme hranice, školy, reštaurácie a na tváre sme si všetci vrátane čelných politikov nasadili rúška, ktorých nosenie sa stalo povinné, píše o nás americký magazín The Atlantic.
Koronavírus sme na Slovensku takmer potlačili, povedal minister Krajčí. Nemocnice menia režim
Sme krajinou s najnižšou mierou úmrtnosti na Covid-19 v Európe, píšu o nás Američania. Nízky ostáva aj počet novo zaznamenaných prípadov.
Slováci vybrali osobnosť, ktorá najlepšie zvláda pandémiu koronavírusu
Magazín predpokladá, že po skončení pandémie bude Slovensko jednou z krajín, ktoré nad koronavírusom úspešne zvíťazili. Na opačnom konci budú Spojené štáty americké, ktoré pandémia ťažko zasiahla.
Tri faktory úspechu
Podľa The Atlantic nám k úspechu pomohli najmä tri faktory. V prom rade vedenie krajiny vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej, ktoré na rozdiel od lídrov iných krajín začalo na verejnosti nosiť ochranné rúška a rukavice.
Najlepší materiál na výrobu rúška. Kombinácia dvoch látok účinkuje takmer ako respirátor
Druhým faktorom bolo, že sme sa stali pioniermi v povinnom nosení rúšok. Zo zvyku sme urobili nariadenie platné v celej krajine ešte v čase, keď bola účinnosť rúšok sporná a ich nosenie nebolo v mnohých iných krajinách zavedené.
Posledným faktorom úspechu bolo uzamknutie krajiny. Situácia v Taliansku a obavy z kolapsu zdravotného systému boli pre Slovensko včasným varovaním.
Taktita, ktorú bohatšie krajiny podcenili
Vďaka týmto trom pilierom úspechu sa krajina môže opäť vracať do normálu. Slovensko otvára obchody, ubytovacie zariadenia či terasy reštaurácií.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, štátna karanténa má alternatívu a Krajčí sa vyjadril k núdzovému stavu (online)
Podľa magazínu je pozoruhodné aj to, ako sme šírenie ochorenia zvládli napriek tomu, že nepatríme k obzvlášť bohatým krajinám so silným zdravotným systémom. Ukazuje sa, že oveľa väčšiu váhu v boji s infekciou majú správne a rýchle kroky podniknuté na jej zvládnutie, hodnotí magazín.