Američania vyvinuli nový nástroj pre smartfóny na sledovanie vedľajších účinkov vakcíny proti koronavírusu. Pomocou tzv. v-safe, nástroja textových správ, môžu ľudia v reálnom čase nahlásiť nežiadúce účinky vakcíny, príznaky alebo, naopak, jej neúčinnosť.
Veľká Británia začala s očkovaním, ako prvá dostala vakcínu 90-ročná Margaret Keenan
Na základe hlásenia by mali byť následne telefonicky kontaktovaní. Niektorí americkí odborníci z oblasti zdravotníctva či technológií však upozorňujú, že hackeri alebo antivakcinační aktivisti môžu softvér zneužiť na zasielanie nepravdivých alebo zavádzajúcich správ.
Obavy úradníkov
Zavedenie systému v-safe medzi poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pracovníkov verejného zdravotníctva rovnako vyvolalo obavy. Dôvodom je, že doteraz mali len malú príležitosť vidieť, ako systém funguje.
Úradníci z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) priznávajú, že voči tomu majú nastavené isté ochranné opatrenia, ktorých použitie však „zaberá čas“. Ten by mohli využiť radšej na prešetrovanie skutočných nežiaducich účinkov.
Zverejnili finálne správy z testovania vakcíny od Pfizeru. Aké sú jej nežiaduce účinky a čo o nej ani po testoch nevieme
Cenné na novom nástroji je najmä to, že vedie priamo k občanom a dokáže tak pozbierať dáta z rôznych prostredí, v ktorých sa budú podávať aj rôzne druhy vakcín.
Hlásiť môže ktokoľvek
Softvér má tiež vylepšiť zabehnuté systémy monitorovania bezpečnosti vakcín, vrátane jedného, ktorý prevádzkuje CDC a americká Správa potravín a liečiv (FDA).
Tento tridsať rokov starý systém, známy ako Systém hlásenia nežiaducich účinkov vakcín (VAERS), je systémom včasného varovania, ktorý tiež zhromažďuje informácie o možných nežiaducich účinkoch alebo zdravotných problémoch po očkovaní.
Merkelová sa dá zaočkovať, keď príde na ňu rad. Nemecko by malo začať s vakcináciou už v januári
Akúkoľvek reakciu na lieky môže nahlásiť ktokoľvek. Vrátane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, pacientov a zástupcov pacientov, akými sú opatrovatelia či právnici.
Stačí smartfón
Systém v-safe funguje tak, že pacienti po vakcinácii dostanú informačný list s QR kódom, ktorý predstavuje elektronický vstup do systému podávania správ. Z procesu sa tak vynechávajú ordinácie aj byrokracia, stačí jednoducho smartfón.
Avšak, ktokoľvek, kto získa prístup ku QR kódu, zo strateného informačného listu alebo z fotografie zverejnenej na sociálnych sieťach, by mohol mať prístup do systému a podať nepravdivé správy o svojich skúsenostiach s vakcínou.
Stres a depresia z pandémie spôsobujú zdravotníkom problém. Pomôcť im má slovenská aplikácia
Riešením sú podľa zodpovedných následné telefonáty vyškoleného personálu. Vedia si vyžiadať ďalšie informácie o danej osobe, ako aj lekárske záznamy, pre posúdenie prípadu. To by malo zabrániť zneužívaniu. Tvorcovia však ešte stále pracujú na detailoch.
Slovenské reálie
Na Slovensku majú podozrenia na nežiaduce účinky liekov zákonnú povinnosť hlásiť zdravotnícki pracovníci a držitelia rozhodnutí o registrácii, teda farmaceutické spoločnosti.
Ako doplnila Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), túto možnosť majú aj samotní pacienti či ich rodinní príslušníci.
Europol varuje pred falošnými vakcínami proti COVID-19, mohli by vážne ohroziť verejné zdravie
Aktuálny systém nahlasovania nežiaducich účinkov však zďaleka nie je taký jednoduchý, ako v-safe. Informácie musia byť veľmi podrobné a spätná väzba zrejme takisto nebude na takej úrovni, vzhľadom na absenciu call-centra.
Ako to funguje
Podozrenia na nežiaduce účinky sa hlásia aj Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), pričom informácie o tom, ako ich nahlásiť sú aj súčasťou príbalových letákov.
Pacient alebo jeho rodinný príslušník či opatrovateľ by mal nahlásiť podozrenie s čo najpresnejšími a najpodrobnejšími informáciami. Dôležitý je aj kontakt na odosielateľa hlásenia, aby v prípade potreby mohol doplniť ďalšie údaje.
Iniciatíva pre distribúciu vakcíny proti koronavírusu sa stala terčom kyberšpionáže
Treba uviesť hlavne informácie týkajúce sa pacienta, ako sú iniciály, pohlavie či dátum narodenia, ale aj podávaného podozrivého lieku, v tomto prípade vakcíny.
Bude slovenská aplikácia?
Ďalej treba opísať nežiaducu reakciu, jej závažnosť a kedy vznikla, respektíve či trvá alebo už odznela. ÚVZ zaujímajú aj informácie o anamnéze pacienta, teda či súbežne užíva iné lieky a podobne.
COVID-19 nie je dostatočne preskúmaný. O to dôležitejšie je každé podozrenie na nežiaduce účinky liekov hlásiť
Či sa spustenie podobného systému ako v Spojených štátoch či nejakého iného druhu aplikácie na Slovensku nechystá nie je známe. Dá sa však predpokladať, že skôr nie.
ÚVZ komunikáciu na túto tému smeruje na ŠÚKL, ten nič také nespomína. Na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na otázky portálu vZdravotníctve.sk neodpovedali.