V uplynulom týždni dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosahoval vyššie koncentrácie už len na severe Slovenska.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ)Mária Tolnayová, peľ paliny a ambrózie dosahuje zatiaľ len nízke denné koncentrácie. Podľa odborníkov môže alergikom v týchto dňoch pomôcť nosenie rúšok.
Palina ako jeden z najsilnejších alergénov
Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytila monitorovacia stanica v Žiline, ostatné monitorovacie stanice uvádzajú denné koncentrácie peľu tráv nižšie ako 30 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. Peľ pŕhľavy vo vyšších koncentráciách zachytili v Banskej Bystrici, v Žiline, v Bratislave a v Košiciach.
Alergénová imunoterapia môže ušetriť milióny eur, no Slováci ju aj tak nevyužívajú
V ovzduší sa ešte vyskytoval v nízkych koncentráciách peľ astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých rastlín, skorocelu a štiavu.
„Všetky monitorovacie stanice opätovne zaznamenali ojedinelý záchyt prvého peľu paliny a ambrózie, ktoré budú po trávach najsilnejšími a najvýznamnejšími alergénmi leta i skorej jesene. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Vplyvom zrážok a búrkovej činnosti dochádzalo k výraznému poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší. Alergikom často zmierňuje, či eliminuje priebeh reakcie na peľ aj nosenie rúška, cez ktoré sa mnohé väčšie peľové zrná nedostanú,“ konštatovala Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.
Hladina peľu v ovzduší kolíše
Obdobie s významným zastúpením slabšie alergizujúcej pŕhľavy bude v nasledujúcich dňoch pokračovať. Na väčšine územia sa denné koncentrácie peľu pŕhľavy udržia vo vysokých až veľmi vysokých hladinách. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahne väčšinou už len nízke až veľmi nízke denné koncentrácie. Peľ paliny a ambrózie bude pomaly pribúdať, ale zatiaľ dosahuje len nízke až veľmi nízke denné koncentrácie.
Ako správne používať opaľovací krém? Väčšina ľudí robí chybu už pri jeho nanášaní
„Peľ týchto inváznych rastlín, ktoré sú najsilnejšími a najvýznamnejšími alergénmi letných mesiacov a skorej jesene, pravdepodobne dosiahne alergologicky významné hladiny až v priebehu augusta. V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude vyskytovať peľ menej alergizujúceho skorocelu, štiavu, chmeľu, astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých rastlín. Denné koncentrácie spór húb (plesní) dosiahnu veľmi vysoké koncentrácie,“ doplnila Lafférsová s tým, že pokles denných hladín peľu bude naďalej výrazne ovplyvňovať najmä búrková činnosť.