- aktualizované 22. februára, 15:27
Po kľúčovom svedkovi podnikateľovi Michalovi Suchobovi sa v stredu pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v kauze Mýtnik mal postaviť ako svedok bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech. Vzhľadom k tomu, že až v stredu pred obedom skončila výpoveď Suchobu a vyjadrujú sa k nej aj obžalovaní, tak sudca svedka Čecha prepustil a predvolal ho na hlavné pojednávanie 14. marca.
Kontrakt bol vraj legálny
Dôvodom je aj to, že predseda senátu nechce posúvať svedkov predvolaných na ďalšie pojednávacie dni. Podľa obžalovaného podnikateľa Jozefa Brhela staršieho vypovedal Suchoba v tom zmysle, že kotrakt medzi Allexis a štátom bol legálny.
Exprezident Finančnej správy Imrecze by mal vo štvrtok spoznať svoj trest
„Projekty boli pre štát prospešné a priniesli mu milióny eur. Investícia sa vrátila za niekoľko mesiacov a prináša štátu stále prospech,“ uviedol obžalovaný s tým, že ak malo dôjsť k nejakým machináciám vo verejnom obstarávaní, tak to bolo bez jeho účasti.
Klamal aj o štruktúre Allexis
Na adresu Suchobu uviedol Jozef Brhel st., že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“. Konkretizoval okrem iného, že klamal aj o štruktúre spoločnosti Allexis, ktorú on sám vytvoril.
Jeho klamstvá podľa obžalovaného svedčia o tom, akú cenu má Suchobove slovo. V závere uviedol, že celá obžaloba je postavená na skreslení udalostí v rozpore s objektívnou realitou, čo podľa Jozefa Brhela st. svedčí o politickej objednávke.
Imrecze prehovoril o vplyve Brhela na Kažimíra, v kauze Mýtnik vypovedal aj Suchoba a opísal odovzdávanie peňazí
O výpovedi plnej klamstiev, kde bez nich nie je ani niekoľko súvislých viet Suchobu, hovoril aj obžalovaný bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega.
Kľúčový svedok v kauze Mýtnik
„Nemám pochybnosť o tom, že som sa správal a konal výlučne so zákonom a nemám pochybnosť o tom, že finančnej správe sa žiadna škoda nestala,“ konštatoval Milan Grega, keď ho sudca prerušil, aby sa vo svojom vyjadrení držal skutkov, z ktorých je obžalovaný. Dodal, že práve preto musí poukázať na klamstvá svedka Suchobu.
V kauze Mýtnik už vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS, jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa Brhela staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.
Svedčil aj „kajúcnik“ Suchoba
Proti obžalovaným už svedčil aj ďalší „kajúcnik“ podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Podľa obžalovaného Jozefa Brhela ml. je zarážajúce, že v Suchobovej kauze Daniari, kde sa mal podieľať na krádeži 18 miliónov eur na DPH sa rok a pol nekonalo, čo s jeho nákladným životom svedčí o politickom procese v kauze Mýtnik.
Súd v korupčnej kauze Mýtnik museli odročiť, z týchto dôvodov vraj prvý a poslednýkrát
Obžalobe v tomto prípade čelí okrem podnikateľa Jozefa Brhel aj jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda.
Obžaloba ich viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, o legalizáciu príjmu z trestnej činnosti alebo o zločin prijímania úplatku.
Obstarávanie na Finančnej správe
„Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.
Slovensko si polepšilo v rebríčku vnímania korupcie, výsledky však podľa TIS pôsobia rozpačito a prstom ukázali na Žilinku
Predmetom obžaloby podanej už vo februári tohto roku je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít.
S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden korupčný skutok sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.
V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav V., Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nástupkyňa Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR alebo ministerstve financií alebo ovplyvňovaní legislatívnych procesov.