BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Beriete nám pracovné miesta, Cudzím dávate, nám beriete – takéto odkazy na transparentoch držali výrobcovia energie z obnoviteľných zdrojov, ktorí vo štvrtok prišli protestovať pred budovu Národnej rady SR.
O prácu prídu tisícky zamestnancov, varujú výrobcovia
Protest organizovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI). Reaguje tak na zastavenie štátnych dotácií tým výrobcom, ktorí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vlani neoznámili, že sa budú o podporu uchádzať aj v tomto kalendárnom roku. Výrobcovia však tvrdia, že podporu nedostali ani tí, ktorí si zákonnú povinnosť splnili. Postup úradov označujú za byrokratickú šikanu.
Na Slovensku podľa výrobcov hrozí zánik viac než tisícke firiem a asi tritisíc zamestnancov sa môže ocitnúť na ulici. „Na jednej strane štát vynakladá peniaze na podporu konkrétnych projektov, schvaľuje investičné stimuly pre zahraničných investorov, na druhej strane je ochotný položiť na lopatky celý slovenský segment energetiky a ekonomiky,“ uvádza SAPI.
Regulačný úrad sa rozhodol sankcionovať neplnenie povinností
Tento rok pôjde na podporu zelenej elektriny 67,6 milióna eur. Z celkového počtu približne tritisíc výrobcov podľa údajov ÚRSO nedostane podporu takmer 1200. Štátnu podporu, ktorú platia všetci odberatelia elektriny v koncových cenách, si totiž môže nárokovať len ten výrobca zelenej elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal.
Taktiež musí každý výrobca zelenej elektriny oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, do 15. augusta, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny.
Povinnosť informovať o pláne výroby na budúci rok nie je nová. Tento rok je však prvým rokom, kedy sa regulačný úrad rozhodol neplnenie týchto povinností sankcionovať, a to odobratím podpory na nasledujúci kalendárny rok. Niektorí výrobcovia taktiež robili chybu, keď vynechali v rámci svojej oznamovacej povinnosti buď distribučnú spoločnosť alebo regulačný úrad.