Výpočet príspevku pre cirkvi sa zmení, mal by byť naviazaný na mieru rastu minimálnej mzdy. Vyplýva to z návrhu novely zákona o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností, ktorý v stredu schválila vláda.
Lepšia transparentnosť
V súčasnosti je príspevok upravovaný podľa miery inflácie a podľa miery valorizácie platov zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Ich nahradenie mierou rastu minimálnej mzdy by malo zabezpečiť lepšiu transparentnosť a predvídateľnosť dopadov príspevku na štátny rozpočet.
„Zároveň sa navrhuje desaťpercentné navýšenie sumy tohto rastu, ktoré sa rozdelí podľa aktuálneho pomeru počtu veriacich. V roku 2025 sa tak zvýši príspevok štátu o 4,6 milióna eur,“ uvádza sa v schválenom materiáli. Výška príspevku je ovplyvnená i počtom veriacich zisteným pri oficiálnom sčítaní. Návrh vzťah medzi výškou príspevku a prípadnou zmenou počtu veriacich precizuje.
Dohodári nahrádzajú štátnych zamestnancov, NKÚ zistil vedomé obchádzanie Zákonníka práce na niektorých ministerstvách
„Predkladateľ zároveň akceptoval návrh cirkví, aby sa pri rozdelení príspevku štátu posilnila solidarita s menšími cirkvami,“ uvádza ďalej schválený materiál. Ak návrh prejde legislatívnym konaním, účinnosť by mohol nadobudnúť od 1. januára budúceho roka.
Príspevky využívajú najmä na mzdové náležitosti
„Súčasný zákon o finančnej podpore činnosti cirkví a náboženských spoločností je výsledkom dlhoročnej diskusie medzi štátom a cirkvami. Zabezpečuje kontinuitu úrovne vzťahov štátu s cirkvami, a jasné a transparentné pravidlá podpory ich činnosti so zachovaním vzájomnej solidarity s menšími cirkvami,“ píše sa v materiáli s tým, že implementácia súčasnej legislatívy je síce pozitívne hodnotená, ale ekonomické faktory ovplyvňujúce výšku príspevku cirkvám sú dynamické ukazovatele, ktoré sa menia v závislosti od kondície hospodárstva štátu.
Zdražovanie sa podľa KDH dotýka najmä sociálne zraniteľných Slovákov, obrovské finančné straty spôsobí aj neziskovkám (video)
Cirkvi podľa materiálu využívajú 97 percent príspevku na mzdové náležitosti. Mnohým ale nepostačuje na vyplácanie minimálnej mzdy, čo riešia doplácaním z vlastných zdrojov, prípadne krátením úväzkov.
„Počas piatich rokov aplikácie zákona príspevok štátu cirkvám vzrástol o 24 percent, pričom minimálna mzda v tomto období vzrástla o 44 percent,“ upozorňuje materiál. Priemerná mzda duchovného zo štátneho príspevku vlani predstavovala 763 eur.
Veriaci ovplyvňujú výšku príspevku
Novela tiež prináša zmenu v tom, ako počet veriacich ovplyvňuje výšku príspevku.
„Zákon stanovuje úpravu výšky príspevku, ak celková religiozita všetkých cirkví poberajúcich príspevok klesne alebo vzrastie o 10 percent. Navrhuje sa aplikovať túto úpravu na prípadnú zmenu počtu veriacich konkrétnej cirkvi,“ píše sa v schválenom materiáli.