Slovensko zostáva jednou z posledných krajín Európskej únie (EÚ) bez samostatných virtuálnych mobilných operátorov.
V EÚ pritom prevádzkujú v súčasnosti mobilní virtuálni operátori podľa asociácie MVNO Europe 10 % všetkých SIM kariet a v niektorých krajinách dosahuje ich trhový podiel 15 až 20 %. Informoval o tom vo štvrtok media konzultant iniciatívy Chcemsivyberat.sk Martin Valášek.
Skupina Slovak Telekom hlási nárast výnosov, aj počas pandémie pokračovala v expanzii optickej siete
Dôsledkom neexistencie plnohodnotných virtuálnych operátorov v SR je podľa iniciatívy slabšia konkurencia a dlhodobo jedny z najvyšších cien mobilného telefonovania a dát v Európe.
Nejde o samostatných operátorov
Za značkami ako sú Juro, FunFón a Radosť, ktoré vystupujú ako virtuálni operátori, v skutočnosti stoja priamo prevádzkovatelia mobilných sietí.
„Nejde o samostatných operátorov, ktorí by mohli za veľkoobchodných podmienok využívať existujúce siete a ponúkať služby koncovým zákazníkom pod vlastnou značkou. V zahraničí týmto spôsobom ponúkajú služby napríklad aj retailové reťazce, dodávatelia energií alebo dokonca futbalové kluby,“ ozrejmil Valášek.
Drahé mobilné dáta
Podľa rebríčka britského portálu Cable, ktorý zoraďuje krajiny podľa cien mobilných dát od najlacnejších po najdrahšie, sa Slovensko v tohtoročnom hodnotení ocitlo spomedzi 230 štátov sveta na 161. priečke. Oproti predošlému porovnaniu si pohoršilo až o 40. miest a v rámci únie patrí k najdrahším.
Telekom rozšíril 5G sieť do ďalších lokalít, ľudia ju môžu využiť v Marianke či Chorvátskom Grobe
Priemerná cena za 1 GB dát je na Slovensku podľa Cable zhruba 70-krát vyššia ako v Izraeli, ktorý dopadol najlepšie. Iniciatíva Chcem si vyberať preto spúšťa petíciu za vytvorenie podmienok pre vznik virtuálnych operátorov.
Petíciu zašlú úradom
Cieľom je dosiahnuť na slovenskom trhu rovnaký stav, aký je v drvivej väčšine iných krajín EÚ, kde fungujú desiatky virtuálnych operátorov, a vďaka tomu vzniká aj väčší tlak na koncové ceny služieb. Petícia bude adresovaná regulačnému úradu, ministerstvu dopravy, NR SR a Protimonopolnému úradu SR.
Signatári v nej požiadajú regulačný úrad o intenzívne využívanie jeho kompetencií a možností na zvýšenie hospodárskej súťaže, vrátane vytvárania podmienok pre vstup virtuálnych mobilných operátorov.