Princípy konceptu priemysel 4.0 zaviedlo len 51 % slovenských podnikov, hoci od jeho vzniku uplynulo viac než desať rokov. Takzvaná štvrtá priemyselná revolúcia označuje trend digitalizácie a s ním spojenú automatizáciu výroby.
Aj keď pandémia koronavírusu fungovala ako jej hnací pohon, vojna na Ukrajine a nárast cien energií priority firiem zmenili. Podľa prieskumu spoločnosti Soitron problematikou digitalizácie sa doteraz nezaoberalo 30 % slovenských podnikov.
Nedostatočná oboznámenosť
Digitalizáciu firiem spomaľuje ich nedostatočná oboznámenosť s prínosmi, ktoré im môže priniesť. „Školský systém zatiaľ nie je schopný pripravovať dostatok odborníkov a neexistuje ani iná kvalitná alternatíva,“ uviedol Martin Morháč zo spoločnosti SOVA Digital a. s.
Štát poskytne Slovákom ďalšie digitálne služby. Týkať sa budú bývania, podnikania či áut
Ako upozornil, trh je síce preplnený informáciami od technologických firiem, tie však väčšinou zabúdajú, že nosným zámerom digitalizácie nie sú technológie, ale zlepšenie podnikateľských a ekonomických výsledkov podnikov. „Digitalizácia nie je o hotových aplikáciách, ktoré sa inštalujú z podniku do podniku, ale vytvárajú alebo skladajú sa individuálne na mieru každej firme,“ podotkol.
Zber a vyhodnocovanie dát
V súčasnosti sú najviac digitalizované väčšie nadnárodné spoločnosti. Záujem majú najmä o zber a vyhodnocovanie dát, ktoré majú zlepšiť organizáciu a riadenie firiem a zároveň napomôcť s úsporami.
„Vojna na Ukrajine priniesla do podnikov úplne nové priority. Nastal nevídaný rast cien energií. Prioritou sa stala úspora nákladov a priamo s tým je spojený aj rast produktivity. K tomu firmy potrebujú dáta o vyťaženosti strojov a zariadení, o spotrebe energií, o zdrojoch plytvania,“ priblížil Morháč. Výsledkom digitalizácie je podľa neho odstránenie plytvania na všetkých úrovniach podnikových procesov, pričom hlavne v tejto oblasti majú podniky veľké rezervy.
Potrebné nové profesie
Odborník tvrdí, že potrebné sú nové profesie, bez ktorých nebude digitalizácia možná. Chýbajú analytici, dátoví vedci, priemyselní inžinieri, firmy potrebujú ľudí, ktorí riadia digitalizáciu. „V podnikoch by mali vznikať takéto odborné tímy. V podnikoch sme zvyknutí, že máme údržbárov, ITčkárov, ale chýbajú nám digitalizátori, a bez nich digitalizácia bude škrípať,“ zdôraznil Morháč.
Transformácia na priemysel 4.0 je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti, z ktorého Slovensko môže na jednotlivé oblasti vyčerpať zhruba šesť miliárd eur zo zdrojov Európskej únie.