Slováci sú pokrokovejší ako niektoré krajiny Európskej únie, majú radi nové technológie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Smart hodinky, inteligentné hodinky
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slováci patria medzi národy, ktoré sú veľmi otvorené technologickým novinkám. Okrem iného sa to prejavuje aj v rastúcej obľube inteligentných prsteňov či hodiniek.

Dáta z Eurostatu jasne hovoria, že sme si na tieto zariadenia zvykli rýchlejšie ako priemerný občan Európskej únie. V roku 2022 napríklad na internet napojené hodinky, slúchadlá, prstene a podobné zariadenia využívalo necelých 26 % obyvateľov EÚ.

Na Slovensku je však toto číslo podstatne vyššie. Až 35 % Slovákov vo veku od 16 do 74 rokov vlastní niektoré z týchto zariadení. „V tejto oblasti sme pokrokovejší ako napríklad Poliaci, Maďari, ale aj Rakúšania či Nemci a Francúzi,“ vysvetľuje Martin Dubeň, distribútor inteligentných prsteňov RingConn na Slovensku.

Kto využíva inteligentné prstene?

„Podľa Eurostatu nosia tieto zariadenia najviac ľudia od 16 do 34 rokov, výrazný nárast je však za posledné roky citeľný vo všetkých vekových kategóriách. Napríklad počet používateľov vo veku od 65 do 74 rokov vzrástol niekoľkonásobne – z necelých 3 % v roku 2020 na vyše 9 % v roku 2022,“ hovorí Dubeň.

Dodáva, že aj ľudia, ktorí si u nich objednávajú inteligentné prstene, sú rôznych vekových kategórií a rozhodne nejde len o mladých ľudí do 30 rokov.

Čo sa týka pohlavia, podľa Eurostatu používa aspoň jedno takéto zariadenie 37 % slovenských mužov vo veku od 16 do 74 rokov. Žien je o niečo menej – približne 32 %, ich počet sa však tiež výrazne zvyšuje. V najmladšej vekovej kategórii od 16 do 24 rokov dokonca mužov predbehli.

Ľudia sa zaujímajú o zdravie

Inteligentné hodinky alebo prsteň odmerajú napríklad tep, okysličenie krvi, kvalitu spánku, minuté kalórie alebo teplotu.

„Ľudia sa čoraz viac zaujímajú o svoje zdravie, o to, ako si udržať dobrú postavu, ako zlepšiť svoj spánok alebo ako mať dostatočnú aktivitu. V tom všetkom im tieto inteligentné zariadenia dokážu pomôcť. Navyše každým rokom sa kvalita a presnosť ich meraní zvyšuje, pribúdajú aj nové typy zariadení,“ vysvetľuje dôvod ich stúpajúcej obľuby.

Podľa Martina Dubeňa je aj napriek rastúcim číslam táto oblasť stále len v začiatkoch. Časom budú podľa jeho názoru podobné zariadenia samozrejmosťou, akou sú dnes napríklad mobilné telefóny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Dubeň
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat