Miera využívania pokročilých cloudových služieb vo firmách na Slovensku je približne rovnaká ako v Európskej únii. Ako vyplýva zo zisťovania Eurostatu v podnikoch bez finančného a verejného sektora, v obidvoch prípadoch dosahuje takmer 30 percent.
Tieto firmy nepoužívajú len jednoduché formy cloudu ako e-maily alebo uchovávanie súborov. Zabezpečili si aj hosting, prenájom servera na uloženie databáz, platformu poskytujúcu prostredie pre aplikácie či bezpečnostné softvérové aplikácie.
Zo susedných krajín pokročilé cloudové riešenia používajú vo väčšej miere len podniky v Česku.
Dátová infraštruktúra a siete
Cloud umožňuje prístup k dátam a aplikáciám bez nutnosti vlastniť hardvér či vlastnú firemnú infraštruktúru. Umožňuje pripojiť sa k aplikáciám prostredníctvom internetu. Možno ho charakterizovať ako kombináciu troch vzájomne prepojených súčastí.
Prvou z nich je dátová infraštruktúra, v ktorej sa uchovávajú dáta. Druhým prvkom sú širokopásmové siete, ktorými sa údaje presúvajú a tretím čoraz výkonnejšie počítače na spracovanie dát. Pri prechode do cloudu firma nerieši žiadnu serverovňu ani nepotrebuje vypísať výberové konanie na IT experta.
Manažéri rastúcich firiem si uvedomujú nielen výhody, ale aj nevyhnutnosť prechodu na cloud v období, počas ktorého produkujú veľké množstvo využiteľných dát.
Konkurencieschopnosť v digitálnej dobe
Prechod na cloud computing sa v ostatných rokoch zrýchlil. Na Slovensku najmä v automobilovom, celulózovo-papierenskom priemysle, vo veľkoobchode a maloobchode, ale aj v hoteloch.
Výroba motorových vozidiel, veľkoobchod a okrem nich aj rafinérie či gumárenský a plastikársky priemysel majú najvyšší podiel podnikov s cloudovým riešením. V tomto prevyšujú aj odvetvia Európskej únie. Naopak, slabšie výsledky majú chemické podniky, strojárska výroba či kovovýroba. Najlepšie sú na tom teda odvetvia s prevažujúcim zahraničným kapitálom. Odvetvia s prevažnou mierou malých a stredných podnikov zaostávajú.
Majú čo doháňať, ak si chcú zachovať konkurencieschopnosť v digitálnej dobe. Týka sa to prekvapujúco aj informačno-komunikačného sektora, ktorý si podľa Eurostatu zabezpečil cloudové služby v nedostatočnej miere.
Zrýchlenie globálnych trendov
Celkovo má akúkoľvek, či pokročilú, alebo jednoduchú formu cloudového riešenia 36 percent podnikov na Slovensku, v Európskej únii 41 percent spoločností.
Cieľom Európskej komisie do roku 2030 je, aby 75 percent európskych podnikov využívalo cloud computing, veľké dáta a umelú inteligenciu.
V Digitálnom kompase komisia upozorňuje na to, že dnes sa dáta vytvorené v Európe vo všeobecnosti uchovávajú a spracúvajú mimo nej a súvisiace hodnoty sa tiež tvoria mimo Európy. Ako ďalej uvádza, schopnosť analyzovať a využívať tieto veľké dáta má vplyv na hospodárstvo a spoločnosť, pretože sa tým otvára možnosť veľkých priemyselných a sociálnych inovácií.
Odborníci predpokladajú zrýchlenie globálnych trendov v oblasti cloud computingu. A to aj preto, že sa posilní samotná bezpečnosť cloudových riešení. Bezpečný cloud tak môže pôsobiť ako skutočná podpora pre užívateľa, nie ako doterajšia pomyselná bariéra.
Ďalším plusom je jednoducho tempo vývoja. Prispejú investície, ktoré prevádzkovatelia cloudových služieb vynakladajú na riešenie rizík. V globálnom meradle prispeje aj uvoľnenie expertov z veľkých technologických spoločností, ktoré rušia pracovné miesta.
Investície do cloudu a digitalizácie, najmä v digitálne poddimenzovaných firmách, nie je vhodné odkladať. Napriek tomu, že spoločnosti sú oslabené dopytovými a ponukovými krízami. Firmy tak budú pripravené na akceleráciu v období, keď sa ekonomika zotaví.