Čína v piatok vyzvala vlády v iných krajinách, aby sa k jej firmám správali spravodlivo. Jej výzva prišla po tom, čo sa Spojené kráľovstvo a Nový Zéland pridali k štátom, ktoré obmedzili používanie populárnej videoaplikácie TikTok z dôvodov kybernetickej bezpečnosti. Vlády sa totiž obávajú, že čínska materská firma TikToku ByteDance by mohla údaje o používateľoch, napríklad históriu prehliadania, zdieľať s čínskou vládou.
Čínsku videoaplikáciu TikTok zakázala v parlamente ďalšia krajina, globálne obavy rastú
„Vyzývame dotknuté krajiny, aby uznali objektívne skutočnosti, efektívne rešpektovali trhovú ekonomiku a zabezpečili nediskriminačné prostredie,“ pre všetky spoločnosti, vyjadril sa hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Wang Wen-pin.
Na Novom Zélande, kde krok oznámili v piatok, nesmú používať TikTok na svojich telefónoch zamestnanci a poslanci parlamentu. Spojené kráľovstvo vo štvrtok oznámilo zákaz platformy na všetkých vládnych telefónoch. Americká vláda minulý mesiac prikázala, aby zamestnanci federálnych úradov vymazali TikTok zo všetkých vládnych mobilných zariadení. Americký Kongres, Biely dom, armáda USA a viac ako polovica amerických štátov túto aplikáciu zakázali už skôr. Európska únia, Belgicko a ďalšie krajiny tiež dočasne zakázali používanie TikToku v služobných telefónoch.
TikTok je jedným z predmetov konfliktov medzi Čínou a inými vládami v súvislosti s technológiami a bezpečnosťou. India zakázala nielen TikTok, ale aj desiatky ďalších čínskych aplikácií z dôvodov bezpečnosti a ochrany súkromia.
Po príklade Európy a Ameriky zakázali čínsku videoaplikáciu TikTok vo vládnych zariadeniach aj Briti
Spojené štáty tiež uvalili obmedzenia na prístup čínskych spoločností k procesorovým čipom a iným technológiám z dôvodov bezpečnosti a ľudských práv.
Čínska vláda, po správe novín The Wall Street Journal, že americké úrady zvažujú zákaz, ak ByteDance spoločnosť nepredá, obvinila Washington zo šírenia nepravdivých informácií o TikToku.
Čína už dlho blokuje zahraničné platformy sociálnych médií a komunikačné aplikácie, okrem iných YouTube, Twitter, Facebook alebo Instagram. Blokuje aj TikTok, ktorý má čínsku verziu Tou-jin, ale obsah je iný.