V minulom roku sa postavilo v strednej a východnej Európe najviac priemyselných plôch v histórii, a to viac ako 3,7 milióna metrov štvorcových. Ide pritom o nárast o 68 % oproti roku 2016 a o 55 % oproti doterajšiemu rekordu z roku 2007, odkedy sa plocha zväčšila o 1,2 milióna metrov štvorcových.
Celková plocha priemyselných priestorov v krajinách Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko sa tak zväčšila o 17 %. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá monitoruje trh priemyselných nehnuteľností.
Neobsadenosť klesá
Rekordne vysokých hodnôt dosiahla vlani aj priemerná obsadenosť priemyselných priestorov, ktorá sa vyšplhala na 95,1 %, a aj prenájom priemyselných plôch v strednej a východnej Európe, celkovo 6,7 milióna metrov štvorcových, čo je medziročne o 1 milión viac. „Napriek tomu, že sa v regióne stavia v nevídanej miere a stredoeurópsky región sa so svojím strmým tempom rastu blíži k svojmu maximu, zásadného zlomu sa neobávame. Rekordné hodnoty sa v mnohých ohľadoch blížia či dokonca predbehli predkrízové roky, avšak jeden zásadný ukazovateľ klesá a to je neobsadenosť. Ponuka stretáva dopyt a v tomto smere je súčasný trh, aj napriek jeho zdanlivému prehriatiu, oveľa zdravší,“ hovorí partner a vedúci tímu prenájmu priemyselných plôch v strednej a východnej Európe Ferdinand Hlobil.
Z celkových 6,7 milióna metrov štvorcových prenajatých priemyselných plôch vychádzajú vyše 4 milióny metrov štvorcových na Poľsko, zďaleka najaktívnejšiu krajinu z hľadiska týchto transakcií, ktorá zaznamenala svoj osobný rekord. Aj Maďarsko a Rumunsko evidovali v počte metrov štvorcových prenajatých priemyselných plôch svoj rekord, pričom v Maďarsku sa prenajalo takmer o 200 000 metrov štvorcových viac ako v roku 2016. V Českej republike sa prenajalo 1,3 milióna metrov štvorcových a na Slovensku 283 529 metrov štvorcových. Podiel voľných plôch klesol v regióne týchto krajín na historickú úroveň 4,9 %, a to aj napriek rekordnej výstavbe.
Čaká nás opäť silný rok
Podľa spoločnosti Cushman & Wakefield bude rok 2018 opäť silný, a to ako z pohľadu novej výstavby, tak aj kontinuálne silného dopytu. „Stredná a východná Európa ťaží stále z nižších mzdových nákladov a výbornej polohy v rámci Európy. Zmeny v štruktúre retailu, teda ďalšia expanzia e-commerce, takisto podporí rast dopytu po priemyselných nehnuteľnostiach. Developeri tak budú kontinuálne stavať ďalej vo veľkým objemoch,“ uzatvára spoločnosť Cushman & Wakefield.