Investor projektu Nový Istropolisnakoniec pristúpil na podmienky bratislavského Nového Mesta. To trvá na bezpodmienečnom zachovaní kultúry v budove bývalého Domu odborov Istropolis na Trnavskom mýte.
V tlačovej správe o tom informoval hovorca mestskej časti Marek Tettinger. „Novú kultúrno-spoločenskú sálu pre minimálne 1 650 sediacich návštevníkov postaví investor Immocap v prvej fáze výstavby projektu. Ak sa tak nestane, zaplatí pokutu päť miliónov eur,“ uviedol hovorca.
Od podmienky nechceli ustúpiť
K dodržaniu tejto kľúčovej podmienky sa spoločnosť Trnavské mýto nakoniec zaviazala aj podpisom zmluvy s mestskou časťou.
„Rokovania boli mimoriadne tvrdé, návrh zmluvy sme si preposielali s pripomienkami, na ktoré boli ďalšie pripomienky, ale teším sa, že sa nakoniec podarilo uzavrieť poctivú a transparentnú dohodu,“ uviedol starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, ktorý trvá na tom, že stavba, ktorá má verejnú funkciu, nemôže zmiznúť bez náhrady.
Na Trnavskom mýte vznikne mestský bulvár a tri námestia, novú podobu dostane aj Istropolis
„Zachovať alebo znova vybudovať srdce Domu odborov Istropolis, teda veľkú kultúrnu sálu, bolo našou podmienkou, od ktorej sme nemohli ustúpiť. Pre nás je tiež kľúčový záväzok investora, že ju postaví bez ohľadu na to, či získa dotáciu zo štátneho rozpočtu či eurofondov,“ doplnil Kusý.
Rekonštruovať bude aj verejné priestory
Investor sa zároveň podpisom zaviazal, že zachová a znovu použije hodnotné prvky pôvodného Domu odborov, zachová na svojich pozemkoch verejný priestor a umožní mestskej časti participovať na plánovaní jeho vzhľadu a využitia, investuje do vnútroblokov, ktoré budú najviac ovplyvnené výstavbou Nového Istropolisu či vytvorí pešie koridory tak, aby umožnili po prípadnej realizácii železničnej stanice Filiálka jej bezproblémové začlenenie do dopravného uzla na Trnavskom mýte.
Viete, čo je to americká hypotéka?
„Rekonštruovať bude nielen svoje pozemky, ale tiež verejné priestory v rámci územia Šancová/Vajnorská/Škultétyho/Kukučínova vrátane zelene, chodníkov a cyklochodníkov, vybuduje ako súčasť svojho projektu verejnú škôlku, zachová hodnotné stromy aj vonkajší a vnútorný mramor a poskytne mestskej časti za jedno euro ročne všetky voľné parkovacie miesta na parkovisku pred pôvodným Istropolisom zo strany Šancovej a Kukučínovej ulice,“ dodal hovorca Nového Mesta.
Odpory predali Istropolis súkromníkovi
Budova súčasného Istropolisu vyrástla v 80. rokoch minulého storočia na Trnavskom mýte. Na jeho mieste pôvodne stál palác grófa Berchtolda z prvej polovice 19. storočia. Palác zdemolovali z dôvodu výstavby Domu odborov, zachovalo sa z neho len pár historických fotografií exteriéru. Dom odborov slúžil ako zjazdový palác pre špičky komunistického režimu, po roku 1989 bol majetkom odborov.
„Novomestská samospráva sa pred rokmi pokúšala Istropolis od odborárov kúpiť, aby sa tu zachovalo kultúrne centrum, odbory s tým vtedy nesúhlasili,“ poznamenal Tettinger. Odbory v roku 2017 napokon predali Istropolis súkromnému investorovi. Starosta Kusý aktuálnu situáciu vníma ako príležitosť, že po rokoch chátrania je možné tomuto miestu vrátiť život a kultúru.
Immocap musel spraviť neštandardné ústupky
„Po mesiacoch náročných rokovaní sme s mestskou časťou Nové Mesto a starostom Rudolfom Kusým dospeli k dohode, v ktorej sme boli nútení urobiť neštandardné ústupky a nad rámec akýchkoľvek zvyklostí sa zaviazať k podmienkam, na ktoré by sme bez tlaku zo strany mestskej časti nepristúpili,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Immocap Martin Šramko.
Búranie pred bratislavským Istropolisom znepokojilo architektov
Ako dodal, od akvizície Domu odborov v roku 2017 deklarujú jasný záväzok zachovať na Trnavskom mýte kultúrno-spoločenskú funkciu a postaviť modernú sálu, na ktorú Bratislava a jej obyvatelia roky čakajú.
„Maximálna podpora zo strany zainteresovaných inštitúcií, štátu a mesta nám umožní priniesť do Bratislavy projekt celoslovenského významu,“ doplnil.