Bratislavský realitný trh po dvoch rokoch ožíva, analytici hovoria o pokračujúcej cenovej stagnácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
byty, dom
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny a ponuka novostavieb však zostávajú nezmenené. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy spoločnosti Bencont Investments.

Začiatkom roka 2024 prišlo na bratislavskom trhu rezidenčných novostavieb k miernemu oživeniu, keď sa predalo 285 bytov,“ uvádzajú analytici.

Cena bytov sa podľa nich posunula mierne nahor len štrukturálne, v dôsledku prírastku novej ponuky a dosiahla 4 866 eur za meter štvorcový s DPH.

Ponuka novostavieb je nezmenená

Nová ponuka nahradila predané byty, čím celkový počet ponúkaných novostavieb zostal nezmenený na úrovni 3 260 bytov,“ dodávajú.

Ku koncu prvého štvrťroka sa na bratislavskom realitnom trhu ponúkalo 3 260 bytov v novostavbách v rámci 88 projektov.

Celková ponuka nových bytov sa posledný rok a pol podľa nich nezmenila, predaje a nové prírastky bytov sú stále na podobnej úrovni.

Pribúdali nové projekty, no do ponuky sa dostali aj nové etapy už existujúcich projektov,“ poznamenali analytici.

Cenová stagnácia

Ako dodali, väčšina existujúcich projektov cenu nemenila, čím môžeme hovoriť o pokračovaní cenovej stagnácie, ktorá trvá už dva roky.

Nový prírastok drahších bytov a bytov vo vyššom segmente prispel aj k výraznejšiemu rastu priemernej absolútnej ceny bytov.

Tá medziročne vzrástla dokonca o 11 percent na aktuálnych 329 200 eur s DPH,“ približujú analytici s tým, že priemerná rozloha sa oproti predchádzajúcemu štvrťroku zvýšila len mierne o 0,5 percenta a dosiahla 63,57 metrov štvorcových.

Úrokové sadzby a nálada na trhu

Podľa Rudolfa Bruchánika z Bencont Investments, dopyt po nehnuteľnostiach naďalej zásadným spôsobom obmedzujú možnosti financovania reprezentované zvýšenou úrokovou sadzbou.

Dnes sú úrokové sadzby zastabilizované a v prospech dopytu pôsobí spomaľujúca sa inflácia, ktorá prispieva aj k rastu reálnych miezd,“ uvádza s tým, že aj malé zníženie úrokových sadzieb na hypotékach by mohlo prispieť k výraznému zlepšeniu nálady na trhu.

Vývoj hodnoty stavieb

Kupujúci podľa neho doteraz spravidla vyčkávali na vhodnú príležitosť.

V prospech dopytu pôsobí aj vývoj reálnej hodnoty nehnuteľností. Od začiatku roka 2022 vrástla priemerná jednotková cena novostavieb v Bratislave o necelých 12 percent, inflácia za rovnaké obdobie pritom predstavovala 17,2 percenta. Reálna hodnota novostavieb v Bratislave sa tak za posledné dva roky dokonca znížila,“ dodáva Bruchánik.

Zastabilizovanie ponuky bytov

Developeri zareagovali na zníženie predaja bytov tým, že obmedzili a spomalili výstavbu nových etáp a nové byty púšťajú do predaja len postupne. Výsledkom bolo zastabilizovanie ponuky bytov novostavieb v Bratislave mierne nad 3 200 bytov.

V tomto roku predpokladajú postupné oživenie predaja bytov, zatiaľ čo cena bude na vyrovnávajúcu sa ponuku a dopyt reagovať pretrvávajúcou stagnáciou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rudolf Bruchánik
Firmy a inštitúcie Bencont Investments