Podporuje ministerstvo obrany domáci priemysel? Pri útočných puškách iba rečami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Sklenár, Jaroslav Naď
Minister obrany Martin Sklenár (vpravo) a jeho predchodca Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.


Slovenské ministerstvo obrany neplánuje napodobniť kroky svojich českých kolegov a domácemu producentovi napriamo nepriklepne zákazku na výrobu 20-tisíc útočných pušiek. Rezort obrany totiž odmieta využiť výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní, ktorá umožňuje z dôvodu zabezpečenia obranyschopnosti krajiny obísť verejné obstarávanie a vybrať si konkrétneho dodávateľa.

Česi z dôvodu podpory domáceho priemyslu, zamestnanosti a vyšších daňových príjmov uprednostnili nákup pušiek od zbrojovky v Uherskom Brode. Podobne postupovali aj Nemci pri nákupe domácich pušiek Heckler and Koch. Slovenské podnikateľské organizácie s krokmi rezortu obrany nesúhlasia a obviňujú ho, že domáci priemysel podporuje iba rečami.

Medzinárodný tender

Ministerstvo obrany portálu SITA Priemysel potvrdilo zámer obstarať útočné pušky v medzinárodnom tendri, do ktorého sa môžu prihlásiť aj domáci výrobcovia. Zároveň odmietlo ísť českou cestou a uplatniť zákonnú výnimku, ktorá armáde umožňuje nakupovať aj od vopred vybraného slovenského dodávateľa.

Nepotvrdilo ani pôvodne avizovaný nákup 25-tisíc kusov týchto zbraní. „Vzhľadom na to, že sa nachádzame v analytickej fáze, presný počet zbraní zatiaľ stanovený nie je. Časť z celkového počtu však bude zabezpečená od výrobcu, ktorý môže dodávať v rámci amerického programu FMS – Foreign Military Sales,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Mária Precner.

Armádny rezort považuje nákup útočných pušiek za svoju prioritu, nakoľko ich do výzbroje vojakov plánuje zaviesť už budúci rok. Aktuálne pripravuje kritéria pre výber potenciálneho dodávateľa. Za účelom určenia hodnoty zákazky si už ministerstvo obrany urobilo prieskum trhu. Oslovilo osem potenciálnych producentov.

„Spoločnosti so záujmom zapojiť sa do tendra teda budú môcť reagovať na oznámenie o vyhlásení zákazky, ktoré bude uverejnené v Európskom vestníku a vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie,“ doplnila Precner.

Svoje si nedáme?

Slovenské ministerstvo obrany nekomentuje vyzbrojovanie svojich susedov. Bez reakcie necháva fakt, že Česi obstarali priamo české výrobky od Zbrojovky v Uherskom Brode, Nemci od nemeckého výrobcu Hecler and Koch a Rakúšania od domáceho producenta Steyr AUG. Obmedzuje sa len na konštatáciu, že „nám neprináleží hodnotiť kroky iných krajín“.

Podnikateľské organizácie s krokmi rezortu obrany nesúhlasia. Vojakov upozorňujú, že sú to práve domáce firmy a domáci zamestnanci, ktorých dane sa na nákup pušiek použijú.

„Ak to legislatíva umožňuje, je potrebné uprednostniť pri akejkoľvek zákazke domácich výrobcov, najmä preto že svojimi daňami prispeli na to, aby sa mohla zaplatiť,“ prízvukuje viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka.

Prezident Klubu500 Vladimír Soták hovorí, že sa štát k vlastnému priemyslu správa macošsky. „Snahy o podporu zostávajú vo forme deklarácií, a to len na papieri,“ skonštatoval pre SITA Priemysel.

Domáca výroba

Sotákove železiarne v Podbrezovej dávajú prácu v rovnakom regióne, v akom pôsobí aj slovenský výrobca útočných pušiek. Prezident Klubu 500 zdôrazňuje, že ide o producenta s viac ako dvadsaťročnou históriou, ktorého pušky sa predávajú po celom svete, vrátane USA.

„Spoločnosť zamestnáva viac ako sto zamestnancov, platí na Slovensku dane a odvody a je slovenským daňovým rezidentom,“ dopĺňa Soták. Za spoluprácu s domácim výrobcom sa priemyselníci neprihovárajú len z dôvodu podpory zamestnanosti a tvorby príjmov štátneho rozpočtu. Vojakom by bola prospešná aj z pohľadu operability.

„Zbrojovka susedí so skladmi štátnych hmotných rezerv a nevieme si predstaviť, že by logisticky bolo výhodnejšie, či praktickejšie zabezpečovať servis, údržbu, či dodávky náhradných dielov, ale i samotného predmetu obstarania zo zahraničia,“ konkretizuje Soták.

Podpora NATO

Rozbehnutý nákup útočných pušiek prebral po predchádzajúcom ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi jeho nástupca Martin Sklenár. Potvrdil tak Naďov zámer vypísať medzinárodnú súťaž medzi zbrojárskymi firmami.

Exministra Naďa označil politický analytik Eduard Chmelár za človeka, ktorý je „svojím povolaním zbrojársky lobista a svojou povahou predovšetkým kšeftár“. Prezident Klubu 500 Vladimír Soták upozorňuje, že samotná Severoatlantická aliancia nabáda Slovensko podporovať vlastnú výrobnú základňu.

„Aj pri našom osobnom stretnutí v centrále NATO nás zástupcovia tejto organizácie povzbudzovali, aby sme vyzývali domácich politikov k podpore domáceho podnikateľského prostredia vo všetkých smeroch, vrátane vojenského obranného priemyslu,“ podotýka Soták.

Česi svojim

Ministerstvo obrany Českej republiky podpísalo v roku 2020 priamo s domácou spoločnosťou Česká Zbrojovka Uherský Brod rámcovú zmluvu na dodávku 39 tisíc kusov ručných zbraní v hodnote 2,8 miliardy českých korún platnú do roku 2025.

Na základe tejto zmluvy bola hneď v roku 2021 zrealizovaná aj objednávka na 1704 kusov útočných pušiek CZ BREN 2 v ráži 5,56×45 mm s podvesným granátometom, optoelektrickými prístrojmi a príslušenstvom a 242 kusov pušiek CZ BREN 2 v ráži 7,62×51 mm.

České ministerstvo obrany pri nákupe útočných pušiek využilo výnimku zo zákona o verejnom obstarávaní a zákazku priamo pridelilo českému výrobcovi. Konkurencia tento krok rezortu obrany dvakrát napadla na českom protimonopolnom úrade, ktorý obe námietky zamietol. Úrad tak dal rezortu obrany za pravdu, že môže na základe výnimky nakupovať zbrane bez súťaže.

Český rezort obrany vnímal priamu zákazku ako dôležitú podporu českého priemyslu a udržania pracovných miest. Argumentoval, že investované miliardy do českého výrobcu sa vrátia na DPH, na odvodoch daní zamestnancov výrobcu a na platoch u subdodávateľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav NaďMartin SklenárRastislav MachunkaVladimír Soták
Firmy a inštitúcie AZZZ SR Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SRKlub 500MO Ministerstvo obrany SR