Skupina poslancov namiesto diskusie predložila ešte striktnejší návrh na zatvorenie obchodov počas nedieľ

Obchod
Zdroj: ilustračné, www.gettyimages.com

Skupina poslancov NR SR predložila do parlamentu ešte striktnejší návrh na zatvorenie obchodov počas nedieľ. Z pôvodného návrhu vypustili štyri sviatky, počas ktorých sa mali maloobchodné prevádzky otvoriť.

Ako uviedol v tlačovej správe predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniel Krakovský, nie je možné viesť diskusiu o úprave návrhu, ktorý už bol NR SR predložený v upravenom znení. Navrhovatelia sa podľa jeho slov nesnažili o úpravu dôvodovej správy a využívajú staré dáta a vyvrátené argumenty.

Namiesto diskusie striktnejší návrh

Pán poslanec Vašečka hneď po hlasovaní prezentoval, že sa chce stretnúť so zamestnávateľmi, zamestnancami a dotknutými organizáciami, aby o návrhu diskutovali. Napriek tomu je však zjavne rozhodnutý,“ podotkol Daniel Krakovský.

Dodal, že nerozumie, prečo navrhovatelia tvrdia, že chcú o návrhu diskutovať, no na druhú stranu hneď predložia striktnejší návrh. Takýmto spôsobom sa totiž môže stať, že obchody budú zatvorené dva dni po sebe počas viacerých sviatkov. Podľa jeho slov navrhovatelia odmietajú akékoľvek argumenty proti prijatiu návrhu a pretláčajú svoju predstavu.

Návrh môže priniesť viac večernej práce

Prijatie tohto zákona ovplyvní nielen maloobchod, ale aj množstvo služieb naň naviazaných a môže mať dnes nepredvídateľné dôsledky,“ upozornil Krakovský.

Zároveň dodal, že návrh len minimálne ovplyvní percento pracujúcich v nedeľu a naopak môže priniesť viac večernej práce, ak sa podnikatelia rozhodnú rozšíriť svoje otváracie hodiny. V týchto dňoch je už približne polovica maloobchodných prevádzok dobrovoľne zatvorená bez nutnosti zákazu.

Prijatím tohto zákazu ovplyvníme veľkú skupinu obyvateľstva, ktorá bude hľadať alternatívy a v konečnom dôsledku okrem straty v štátnom rozpočte a zvýšenia nezamestnanosti utrpia najmä malí domáci podnikatelia už dnes zasiahnutí pandémiou, infláciou a energetickou krízou,“ uzavrel predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Krakovský
Firmy a inštitúcie ICM Iniciatíva slovenských maloobchodníkov