Zatvoria sa na Slovensku v nedeľu obchody? Maloobchodníci sú zásadne proti a populistická téma spoločnosť rozdeľuje

Supermarket, nakupovanie, obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) nesúhlasí s opätovným poslaneckým návrhom na zatvorenie obchodov v nedeľu. Niektorí podnikatelia majú svoje prevádzky v nedeľu zatvorené bez toho, aby im to nariaďoval štát. Iní zvažujú, či vôbec ponechať svoje prevádzky otvorené, nakoľko riešia existenčné problémy kvôli nárastu cien energií.

Počas posledných dvoch rokov bolo niekoľko pokusov o povinné zatvorenie obchodov v nedeľu. Hlavným dôvodom bolo, aby ľudia trávili víkend s rodinou. Informoval o tom v tlačovej správe predseda ISKM Daniel Krakovský.

Doplatia na to iba zamestnanci

„Miesto toho, aby politici riešili kritickú situáciu podnikateľov, najmä z dôvodu historicky najvyššej inflácie a razantného niekoľkonásobného zvyšovania cien energií, opäť vyťahujú populistickú tému, ktorá spoločnosť rozdeľuje,“ hovorí predseda ISKM.

Predseda iniciatívy tvrdí, že na všetko doplatia iba zamestnanci, ktorí takto prídu o víkendové príplatky, ktoré poslanci minulý rok zvyšovali spolu s minimálnou mzdou. Okrem toho o príplatky prídu aj študenti, ktorí využívali víkendové smeny na privyrobenie si popri škole.

Podnikateľov čakalo niekoľko prekvapení

Spolu s novým rokom čakalo podnikateľov hneď niekoľko prekvapení a to zvyšovanie zálohových platieb za energie, vysoká miera inflácie, ktorá prekročila v novembri viac ako 15 percent, čoho výsledkom je rast nájomného v priemere o 10 percent. Taktiež rastúca minimálna mzda a príplatky za prácu cez víkendy a sviatky.

„Dnes by mala byť priorita vlády vysporiadať sa s komplikovanou situáciou v podnikateľskom prostredí, ktoré zamestnáva stovky tisíc ľudí a nájsť spôsob, ako im neklásť ďalšie prekážky,“ uzavrel Krakovský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Krakovský
Firmy a inštitúcie ISKM Iniciatíva slovenských maloobchodníkov