Zákaz nedeľného predaja by znamenal prepúšťanie, proti bude Budajova platforma aj Hlas a Sme rodina má zelenú kartu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament, zákaz nedeľného predaja
Foto: koláž SITA/ www.gettyimages.com/
  • aktualizované 9. februára 14:53

Demokratická platforma, ktorá má 11 poslancov v Národnej rade SR, nepodporí v pléne návrh na zákaz nedeľného predaja. Informovali o tom vo štvrtok na tlačovej konferencii členovia platformy. Ako zdôvodnili, sú proti zbytočnej regulácii štátu a chcú ponechať slobodu výberu obchodníkom aj zákazníkom.

Novela Zákonníka práce

Poslanci by o novele Zákonníka práce mali hlasovať vo štvrtok o 17:00. Jeho predkladateľom je skupina poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, ako aj nezaradení poslanci Martin Čepček a Katarína Hatráková.

Uvedený návrh podľa poslancov predkladá zosúladenie medzi Zákonom o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch a Zákonníkom práce tým, že sa k týmto dňom doplní nedeľa. Navrhovatelia zároveň požadujú zo zákona vypustiť dni, v ktorých doposiaľ predaj nebol umožnený, a to 1. mája, 8. mája, 29. augusta a 1. septembra.

V týchto dňoch by tak mali byť podľa novely zákona otvorené prevádzky a umožnený predaj tovaru. Poslanci taktiež navrhujú zaviesť výnimky z neobchodovania počas nedieľ z dôvodu umožnenia zvýšenia tržieb a zásobenia obyvateľstva pred začiatkom školského roka a pred Vianocami. Išlo by o poslednú nedeľu pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele.

Hrozilo by hromadné prepúšťanie

Podľa platformy však postačuje súčasný systém, ktorý obchodníkom umožňuje vybrať si, či budú mať v nedeľu otvorené, alebo nie. Zároveň upozorňujú na to, že návrh by znamenal utlmenie ekonomiky v situácii, ktorá je už bez toho dosť ťažká.

„Ide o antisociálny návrh, ktorý bude znamenať prepúšťanie. Obchodníci vyčíslili, že ak by došlo k zákazu nedeľného predaja, znamenalo by to výpadok vo výške 31 miliónov eur a o prácu by prišlo približne 1 800 ľudí,“ upozorňuje poslankyňa Martina Brisudová.

Aj tieto čísla podľa nej dokazujú, že návrh je zbytočný a mal by vplyv nielen na obchodníkov, ale aj na bežných zamestnancov – napríklad na matky s deťmi, ktorých zastúpenie v oblasti služieb je pomerne vysoké. Ľudia by zároveň podľa analýzy inštitútu INESS prišli o zárobok viac ako 500 eur ročne.

Negatívny dopad na študentov

Poslanec Tomáš Šudík dodal, že návrh by mal negatívny dopad až na 60-tisíc študentov, ktorí využívajú víkend ako čas, keď môžu pracovať. Ak by prišli o 50 percent času, ktorý môžu využiť na zárobkovú činnosť, mnohí by si nemohli dovoliť nájom či stravu počas štúdia.

Poslanci Demokratickej platformy tiež poukázali na to, že po zákaze nedeľného predaja by mohol nastať scenár, že ľudia z prihraničných oblastí by jednoducho chodili nakupovať za hranice. Takýto scenár nastal aj v Maďarsku, kde sa zákaz neosvedčil, a preto ho zrušili.

OĽaNO hlasuje so Smerom a extrémistami

Šudík zároveň kritizoval, že šéf Smeru – sociálna demokracia Robert Fico robil nedávno tlačovú konferenciu k tomu, že chce zachrániť 400 pracovných miest, no teraz mu nevadí podporiť zánik 1 800 pracovných miest.

„To je politický populizmus, žiadna sociálna demokracia,“ myslí si Šudík. Podotkol, že demokratickí poslanci by mali o podpore návrhu rokovať s demokratmi a nie obracať sa na opozíciu. Demokratická platforma považuje podporu zákazu nedeľného predaja hnutím OĽaNO, Smerom a extrémistami za neprijateľnú.

Poukazuje na to, že z dôvodu podobných ideologickým návrhov, ako je napríklad sprísňovanie interrupcií, už v minulosti vznikali spojenectvá s časťou opozície, predovšetkým s ĽSNS či poslancami, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke fašistov.

„OĽaNO hlasovalo spoločne so Smerom a extrémistami aj predvčerom (v utorok, pozn. SITA) pri zavedení obedov zadarmo. Považujeme to za popretie toho, s čím hnutie OĽANO vyhralo voľby v roku 2020,“ uviedla Demokratická platforma.

Klus a Linhart budú v pléne chýbať

Proti novele Zákonníka práce bude hlasovať aj nezaradený poslanec Tomáš Valášek (Progresívne Slovensko). Informoval o tom agentúru SITA.

Na hlasovaní o novele sa nezúčastní nezaradený poslanec Martin Klus a taktiež nezaradený poslanec Patrick Linhart, ktorí požiadali o ospravedlnenie z neúčasti na štvrtkovom rokovaní 83. parlamentnej schôdze. Proti návrhu bude taktiež hlasovať strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá proti zákazu nedeľného predaja spustila petíciu.

Poslanec NR SR a predseda SaS Richard Sulík uviedol, že takéto zákazy výrazne obmedzujú slobodu jednotlivca. „Vždy s tým prídu konzervatívni a kresťanskí politici, ktorí sú presvedčení o tom, že oni majú právo diktovať ľuďom, ako majú žiť. Ja som nezaregistroval, že by za posledných tridsať rokov niekto z liberálov prišiel s návrhom zakázať ľuďom navštevovať kostol v pondelok alebo v utorok s tým, že majú byť v práci,“ povedal Sulík.

Poslanci Sme rodina so zelenou kartou

Poslanci Národnej rady SR za hnutie Sme rodina naopak majú pri hlasovaní o novele Zákonníka práce zelenú kartu. Dôvodom je kultúrno-etická otázka. Agentúru SITA o tom informovala Linda Tribusová z tlačového oddelenia.

Nezaradení poslanci Národnej rady SR okolo Petra Pellegriniho (Hlas-SD) taktiež nebudú hlasovať za schválenie novely Zákonníka práce, ktorým by sa mal zakázať nedeľný predaj. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa strany Hlas – sociálna demokracia Patrícia Medveď Macíková, po rokoch pandémie a súčasnej energetickej kríze považujú za neadekvátnu ďalšiu reguláciu podnikateľského prostredia.

„Každý podnikateľ má právo sa rozhodnúť, či bude mať svoju prevádzku počas víkendu zatvorenú, alebo nie. Toto naozaj nateraz nie sú témy, ktoré trápia slovenských predajcov,“ dodala Medveď Macíková.

Zákaz predaja v minulosti

Pokusy o zákaz nedeľného predaja už v parlamente niekoľkokrát neuspeli. OĽaNO sa pokúšalo zatvoriť obchody v nedeľu už v roku 2017. Parlament 4. apríla 2017 nepodporil návrh novely Zákonníka práce od poslancov Národnej rady SR za stranu OĽaNO-NOVA.

Za posunutie návrhu novely do druhého čítania vtedy hlasovalo 30 poslancov, proti bolo 43 poslancov a 70 zákonodarcov sa pri hlasovaní zdržalo. Poslanec za OĽaNO-NOVA Richard Vašečka argumentoval tým, že na Slovensku v nedeľu pracuje 21 percent ľudí, čo ho radí na prvé miesto v Európe a toto číslo za posledné roky výrazne rastie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína HatrákováMartin ČepčekMartina BrisudováRichard VašečkaRobert FicoTomáš Šudík
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzNárodná rada SRODP Občianska a demokratická platformaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodinaSme rodina - Boris KollárSMER-SD