Hygienici radia, ako bezpečne grilovať a rozpoznať kvalitnú zmrzlinu. Pri grilovaní vonku je dôležité dodržiavať hygienické postupy, aby sa predišlo možným zdravotným rizikám.
Vedúci Odboru hygieny výživy bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), doktor Marek Slávik, odporúča viaceré opatrenia: „Pri príprave pokrmov dbajte na hygienu rúk, náradia a ochranu pred hmyzom. Mäso nechajte bezpečne rozmraziť v chladničke, nie voľne vonku alebo v teplej vode.“
Doktor Slávik radí, ako pripraviť mäso
Slávik ďalej radí, aby sa mäso krájalo na tenšie plátky, grilovalo sa pri miernejšej teplote a používala sa hliníková fólia na pečenie. „Tým zabránite odkvapkávaniu šťavy a tuku do pahreby, čím sa zníži tvorba škodlivých látok,“ uviedol.
Ceny chleba sa môžu zvýšiť, pekári aj napriek zrušeniu predčasných dôchodkov bojujú s nárastom personálnych nákladov
Je dôležité, aby surové a tepelne upravené potraviny zostali oddelené a pokrm bol skonzumovaný ihneď po príprave. Kvalitnú nebalenú zmrzlinu je možné rozoznať podľa jej vône, chuti a konzistencie.
„Dobrá zmrzlina má príjemnú chuť a vôňu, farba zodpovedá použitým surovinám a konzistencia je hladká,“ vysvetľuje hlavná hygienička a doktorka Tatiana Červeňová.
Čistota pracovných plôch
Pri kúpe nebalenej zmrzliny si zákazníci majú všímať čistotu pracovných plôch, pravidelné umývanie náradia a informácie o prítomnosti alergénov. Červeňová tiež upozorňuje na riziká opakovane zmrazovanej zmrzliny.
Potravinári žiadajú od Ficovej vlády naplnenie predvolebných sľubov, na ministra Takáča majú viacero požiadaviek
Tá môže obsahovať kúsky ľadu, ktoré nielen znehodnotia jej chuť, ale môžu byť zdrojom mikrobiologickej kontaminácie. Odborní pracovníci úradu verejného zdravotníctva pravidelne počas leta náhodne odoberajú vzorky zmrzlín na kontrolu mikrobiologickej kontaminácie a úrovne hygieny výroby.