Poistný trh na Slovensku sa po pandémii COVID-19 vrátil k nárastu, výhľad do budúcnosti je solídny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poistenie, poistka
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský poistný trh zaznamenal vlani solídny nárast, keď príjem z poistného stúpol o 4,4 percenta na 1,8 miliardy eur. Rok 2023 teda znamená koniec troch rokov klesajúceho príjmu z poistného po pandémii COVID-19. Aj takéto závery priniesla najnovšia Allianz globálna správa o poistení 2024.

Trh je však stále približne o 250 miliónov eur menší ako pred pandémiou. K tomuto obratu prispeli obidva segmenty, a to život s rastom 9,7 percenta a neživot 2,2 percenta. Aj výhľad je solídny, keď sa očakáva rast trhu o 4,4 percenta ročne v nasledujúcom desaťročí.

Celosvetový poisťovací priemysel

Celosvetový poisťovací priemysel vlani vzrástol o 7,5 percenta. To predstavuje najrýchlejší rast od roku 2006, teda rok pred vznikom veľkej finančnej krízy.

Poisťovne na celom svete vybrali celkovo 6,2 bilióna eur. Len za posledné tri roky sa celosvetový príjem z poistného zvýšil o 1,1 bilióna, čo je nárast o 21,5 percenta.

Tento vývoj však treba podľa Allianzu vnímať v kontexte vysokej inflácie. V reálnom vyjadrení sú výsledky oveľa menej pôsobivé. Reálne poistné totiž takmer stagnovalo, od roku 2020 stúplo len o 0,7 percenta.

Limity poistenia

Keďže riziká celosvetovo rastú, do centra pozornosti sa dostávajú limity poistenia. Preventívne opatrenia, nové technológie a inteligentné partnerstvá môžu posunúť hranice poistiteľnosti, ale nedokážu ich odstrániť a nepoistiteľnosť by mala byť podľa Allianzu rešpektovaná.

Predstieranie poistiteľnosti umelo nízkymi cenami, ktoré nie sú primerané riziku, vedie k nadmernému vystaveniu sa riziku a stále vyšším stratám.

Kompromisy sa stále dajú riešiť

Kompromisy medzi cenovou dostupnosťou a poistiteľnosťou, alebo všeobecnejšie, medzi našim súčasným a udržateľným životným štýlom, sa stále dajú riešiť, ale nebudú bezbolestné a bez nákladov.

Očakáva sa, že v nasledujúcom desaťročí bude svetový poistný trh rásť ročným tempom 5,5 percenta. Teda rovnakým tempom ako globálny HDP, pričom v predchádzajúcich desaťročiach rast poistenia zaostával za ekonomickým rastom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská poisťovňa