Rodiny s deťmi si od budúceho roka prilepšia, štát zvýši rodičovské príspevky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rodičia, dieťa, peniaze, prídavky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rodičovské príspevky sa od budúceho roka zvýšia o takmer dve percentá. Upozornil na to analytik a kandidát do eurovolieb za stranu Demokrati Jozef Mihál.

Pre rok 2025 tak bude platiť suma 351 eur, ak rodič nepoberal na dané dieťa materskú na dvojičky alebo trojičky, a aj suma 482 eur v prípade, že rodič na dané dieťa poberal materskú na dvojičky či trojičky.

Nárok na príspevok má každý rodič

Jozef Mihál pripomína, že rodičovský príspevok si môže uplatniť len jeden z rodičov, buď matka alebo otec. Nárok na rodičovský príspevok je bez ohľadu na to, či jeho poberateľ pracuje alebo podniká, napríklad žena, ktorá pracuje v zamestnaní a dieťa ešte nemá 3 roky, má nárok na rodičovský príspevok.

Ak je v rodine viac detí, pri ktorých je nárok na rodičovský príspevok a nejde o dvojičky alebo trojičky, rodina dostane len jeden rodičovský príspevok.

V prípade, že v rodine jeden z rodičov poberá materskú a súčasne majú aj staršie dieťa, pri ktorom má rodina nárok na rodičovský príspevok, vtedy sa tento príspevok vyplatí aj za mesiac, v ktorom rodič začína alebo prestáva poberať materskú, ak v tomto mesiaci nepoberá materskú za všetky dni. Rodičovský príspevok sa za takýto mesiac vyplatí v plnej sume.

Treba si zvážiť deň poberania materskej

Naopak, rodičovský príspevok sa nevyplatí za celý mesiac, za ktorý rodič poberá materskú. Preto je podľa analytika Mihála dôležité dobre si zvážiť deň, kedy rodič začína a potom aj skončí s poberaním materskej.

Poberateľ rodičovského príspevku je podľa zákona o zdravotnom poistení poistenec štátu, čo má význam najmä pre samostatne zárobkovú činnú osobu (SZČO). Na poistencov štátu, ktorí sú súčasne SZČO, sa nevzťahuje povinnosť platiť preddavky a poistné na zdravotné poistenie najmenej z minimálneho základu. V roku 2025 tak podľa Mihála môžu ušetriť sumu 107 eur mesačne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Mihál
Firmy a inštitúcie Demokrati