Návrh zákona sa zameriava aj na stanovenie podmienok posúdenia úverovej bonity spotrebiteľa.
Spotrebiteľ by mal dostať právo na odstúpenie od zmluvy o úvere na bývanie bez uvedenia dôvodu, a to do štrnástich kalendárnych dní od uzavretia zmluvy. Vyplýva to z návrhu zákona o úveroch na bývanie, ktorý parlament posunul do druhého čítania.
Majú sa ustanoviť podmienky pri poskytovaní úverov na bývanie, postupy a informácie pred uzatvorením zmluvy, ako aj spôsob výpočtu celkových nákladov spotrebiteľa spojených s poskytovaním úveru na bývanie. Zákon zavádza povinnosť záujemcu o úver informovať o parametroch úveru, a to na novom formulári ESIS.
Návrh zákona sa zameriava aj na stanovenie podmienok posúdenia úverovej bonity spotrebiteľa. Veriteľ nesmie podľa návrhu posudzovať schopnosť spotrebiteľa splácať úver na bývanie iba na základe toho, že hodnota nehnuteľnosti určenej na bývanie presahuje výšku úveru.
Prijatím návrhu zákona sa upraví aj predčasné splatenie úveru na bývanie, zmena meny a prístup k postupom mimosúdneho vybavovania sťažností, reklamácií a nápravy v prípade urovnávania sporov medzi veriteľom a spotrebiteľom, ako aj medzi finančným agentom a spotrebiteľom.
Veriteľ je podľa návrhu zákona povinný na účely poskytovania úverov na bývanie a posúdenia schopnosti spotrebiteľa splácať úver poskytovať údaje o úveroch na bývanie aspoň do jedného elektronického registra údajov. Nadobudnutie účinnosti predloženého návrhu zákona sa navrhuje od 21. marca 2016. Cieľom návrhu zákona je implementovať eurosmernicu o úveroch na bývanie do slovenského právneho poriadku.