Trh s tzv. zelenými, sociálnymi a udržateľnými dlhopismi sa dynamicky rozvíja. Na Slovensku je tento trh zatiaľ iba v zárodku. Konštatuje to vedúca oddelenia menovej politiky v Národnej banke Slovenska Adriana Lojschová.
„Investori sa čoraz viac angažujú v oblasti sociálnej prosperity a ochrany životného prostredia, a to sa odzrkadľuje na emisii týchto cenných papierov, aj keď u nás na Slovensku len začíname,“ skonštatovala Lojschová.
Prvý zelený dlhopis v roku 2007
Na Slovensku prvé zelené a sociálne dlhopisy vydali v tomto roku dve banky. V prvom prípade Tatra banka získala prostriedky v objeme 300 mil. eur na financovanie projektov, ktoré budú priaznivo pôsobiť na životné prostredie. V druhom prípade Slovenská Sporiteľňa v objeme 10 mil. eur podporila financovanie projektu nájomného bývania určeného pre sociálne znevýhodnené a zraniteľné skupiny obyvateľov.
Pojmy ako zelené, sociálne alebo udržateľné dlhopisy kedysi neexistovali. Prvý zelený dlhopis bol vydaný Európskou investičnou bankou v roku 2007. Svetová banka vydala svoje zelené dlhopisy v roku 2008. Až po podpísaní Parížskej dohody nastal podľa Lojschovej viditeľný nárast zelených dlhopisov. Zelené dlhopisy sa od tradičných dlhopisov odlišujú tým, že ich výnos môže byť použitý len v súlade s environmentálnymi cieľmi.
Nárast počas vypuknutia pandémie
Spolu s rastúcim trhom zelených dlhopisov, v poslednom období rastie záujem o sociálne dlhopisy a dlhopisy trvalej udržateľnosti. Sociálne a udržateľné dlhopisy tak zaznamenali podľa Lojschovej nárast až v posledných dvoch rokoch.
Keďže sociálne financovanie zahŕňa okrem iného aj financovanie projektov v oblasti zdravia a zdravotnej starostlivosti, obzvlášť viditeľný bol nárast týchto dlhopisov počas vypuknutia pandémie COVID-19.