Veľké americké banky podporili First Republic desiatkami miliónov dolárov, krok prišiel po krachu SVB a Signature Bank

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
First Rebuplic Bank
Foto: archívne, SITA/AP

Skupina veľkých amerických bánk napumpovala 30 miliárd dolárov do menšieho regionálneho peňažného ústavu First Republic, o ktorom sa predpokladalo, že mu hrozí bankrot.

Zdravie bankového sektoru

Tento krok prišiel v čase, keď sa úrady v USA snažia utlmiť paniku vyvolanú obavami o zdravie bankového systému po sérii kolapsov bánk. Obavy o sektor sa rozšírili globálne a spôsobili strach z krízy. Informuje o tom portál bbc.com.

Americkí regulátori označili konanie skupiny veľkých bánk za veľmi vítané, pričom samotné banky sa vyjadrili, že ich krok odzrkadľuje ich „dôveru“.

Posilnenie finančných trhov

Konštatovali pritom, že bankový systém USA má množstvo hotovosti a dosiahol veľké zisky. „Najnovšie udalosti nespôsobili nič, čo by to zmenilo,“ uviedli. „Kroky najväčších amerických bánk odzrkadľujú dôveru voči bankovému odvetviu krajiny,“ vyhlásili.

Správy o pláne pomoci zo strany jedenástich bánk pod vedením spoločností JP Morgan a Citigroup pomohli posilniť finančné trhy. Problémy v bankovom sektore nastali v USA minulý týždeň, keď zbankrotoval šestnásty najväčší peňažný ústav krajiny Silicon Valley Bank.

Išlo o najväčší krach banky v USA od roku 2008. O dva dni neskôr zbankrotovala newyorská Signature Bank. Americké úrady v snahe odvrátiť ďalšie masové výbery vkladov zakročili tým, že sa zaručili garantovať vklady nad zvyčajný limit.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CitigroupFirst Republic BankJP MorganSignature BankSilicon Valley Bank