Akcie Credit Suisse stratili viac než štvrtinu hodnoty, pre obavy o zdravie sektora oslabili aj iné európskej banky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Credit Suisse
Foto: ilustračné, SITA/AP

Akcie banky Credit Suisse v stredu stratili viac ako štvrtinu svojej hodnoty a klesli na rekordné minimum po tom, ako najväčší akcionár banky Saudi National Bank uviedol, že už nebude pumpovať do švajčiarskeho peňažného ústavu ďalšie peniaze.

Obavy o zdravie finančných inštitúcií

Turbulencie v oblasti ceny akcií Credit Suisse vyvolali automatické prerušenie obchodovania s nimi na švajčiarskom trhu a viedli k zlacneniu akcií iných európskych bánk. To podnietilo nové obavy o zdravie finančných inštitúcií po nedávnom kolapse americkej Silicon Valley Bank.

Viac o téme: Krach Silicon Valley Bank

Hodnota akcií Credit Suisse v stredu počas popoludňajšieho obchodovania na švajčiarskej burze cenných papierov SIX klesla o viac ako 27 percent na zhruba 1,6 švajčiarskeho franku za kus. Od februára 2021 sa cena akcií tejto banky znížila o viac ako 85 percent.

Oslabili aj iné európske banky

Pre obavy o zdravie bankového sektora v stredu oslabili aj iné európskej banky. Francúzska banka Société Générale klesla o 12 percent, francúzsky peňažný ústav BNP Paribas stratil viac ako 10 percent, nemecká Deutsche Bank si odpísala osem percent a britská Barclays Bank si pohoršila o takmer osem percent.

Saudi National Bank vložila do Credit Suisse približne 1,5 miliardy švajčiarskych frankov, aby v nej získala takmer 10-percentný podiel, keď sa švajčiarsky peňažný ústav vlani snažil získať financie od investorov a realizovať novú stratégiu s cieľom prekonať množstvo dovtedajších ťažkostí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Barclays BankBNP ParibasCredit SuisseDeutsche BankSaudi National BankSociété Générale