Americký aj ázijský akciový trh stúpol, banky ponúkli pomoc First Republic

Burzy, Ázijské akciové trhy
Foto: SITA/AP

Akciový trh USA vo štvrtok posilnil po tom, ako jedenásť najväčších amerických bánk ponúklo pomoc peňažnému ústavu First Republic vkladom v celkovej sume 30 miliárd dolárov. Akcie First Republic si vo štvrtok pripísali 10 percent po poklese o 36 percent v úvode obchodovania.

Zvýšenie úrokov

Americká ministerka financií Janet Yellenová v senátnom výbore uviedla, že bankový systém krajiny „zostáva zdravý“ a Američania si môžu byť istí, pokiaľ ide o ich vklady.

Wall Street čoraz viac očakáva, že tohtotýždňové turbulencie donútia americký Federálny rezervný systém zvýšiť na budúci týždeň úroky len o štvrť percentuálneho bodu.

Posilnenie indexov

Index S&P 500 stúpol o 1,8 percenta na 3 960,28 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 1,2 percenta a uzavrel na úrovni 32 246,55 bodu.

Technologický Nasdaq si prilepšil o 2,5 percenta na 11 717,28 bodu. Nahor zamierili aj akcie menších firiem a index malých spoločností Russell 2000 vzrástol o 1,4 percenta na 1 771,24 bodu.

Ázijské akciové trhy v piatok posilnili, keďže kopírovali vývoj na Wall Street. Hlavný japonský index Nikkei 225 si prilepšil o 1,2 percenta, index hongkonskej burzy Hang Seng stúpol o 1,7 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite si pripísal 0,73 percenta.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janet Yellenová
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)First Republic Bank