Medziročne najvýraznejšie, až o 17 % klesla v júli tohto roka cena kryštálového cukru.
Väčšina potravín v júli bola lacnejšia ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Najvýraznejšie, medziročne o 17 %, klesla cena pri kryštálovom cukre. Približne o osem percent lacnejšie ako vlani sa v sledovanom mesiaci predávali rôzne druhy bravčového mäsa. Konštatovala to Poštová banka vo svojej cenovej hitparáde. Rebríček zostavuje na základe cien 36 potravín a 2 alkoholických nápojov, ktoré Štatistický úrad SR zverejňuje v databáze Slovstat. Ľudia zaplatili menej ako pred rokom aj za viaceré mliečne výrobky, predovšetkým za syr eidam, maslo a mlieko. Oproti minulému roku nás v júli lacnejšie vyšlo celkovo 25 sledovaných potravín.
V siedmom mesiaci tohto roka medziročne najviac zdražela mliečna čokoláda, konkrétne o 8,5 %. Výrazný cenový rast, o 7,4 % oproti rovnakému mesiacu vlaňajška, evidovali zemiaky. Celkovo medziročné zdraženie v júli zaznamenalo 9 položiek. „Ceny potravín u nás nepretržite klesali od apríla minulého roka do marca tohto roka. Následne vykázali veľmi mierny cenový rast, maximálne o tri desatiny percenta. V júli ale opäť nastalo medziročné zlacnenie potravín o 0,2 percenta, čo bolo spôsobené letným obdobím a sezónnou úrodou ovocia a zeleniny, obilnín, ale aj nižšími cena mäsových a mliečnych výrobkov,“ konštatovala Poštová banka.
Júlový pokles cien potravín nastal podľa zverejnených informácií napriek suchému a extrémne teplému počasiu, ktoré neprospievalo hlavné úrode ovocia a zeleniny, či ďalších plodín ako kukurica, ale aj zemiaky. „Naopak, vďaka suchám by sme mali zaznamenať lepšiu úrodu obilnín. Uvidíme, či sa rovnaký scenár ako v júli zopakuje aj v auguste a potraviny opäť medziročne klesnú alebo dôjde k ich stabilizácii,“ zhodnotila Poštová banka.
Ceny plodín, ktorých úrodu zasiahlo suché počasie, a ceny potravín z nich vyrábaných, môžu na jeseň zamieriť smerom nahor. Výrazné zdražovanie však Poštová banka neočakáva, nakoľko ceny bude podľa nej ovplyvňovať lacná ropa, ktorá je približne o 50 % lacnejšia ako vlani. „Zdražovanie spôsobené neúrodou u nás môže byť zároveň vykompenzované aj lacnejšími výrobkami dovážanými zo zahraničia,“ uzavrela Poštová banka.