V novembri zbankrotovalo 484 obyvateľov Slovenska. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK), ktorá spravuje úverové registre bankových a nebankových inštitúcií, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o viac ako 41 %. V porovnaní s predošlým mesiacom, kedy zbankrotovalo iba 315 dlžníkov, ich počet v novembri vzrástol o viac ako 53 %.
„Od januára do septembra priemerne každý mesiac zbankrotovalo viac ako 1 400 obyvateľov Slovenska. Nízke čísla v posledných dvoch mesiacoch však nemôžeme považovať za nový trend. Sú dôsledkom vyčerpania finančných zdrojov Centra právnej pomoci na riešenie tejto agendy. Po tom, čo Centru právnej pomoci boli začiatkom novembra dodatočne vyčlenené potrebné financie, aj počet osobných bankrotov začal v poslednom novembrovom týždni narastať. Za päť posledných pracovných novembrových dní bolo vyhlásených 434 osobných bankrotov, takmer 90 % z ich celkového mesačného počtu,“ konštatovala Jana Marková, hlavná analytička CRIF SK.
Ďalšie návrhy na vyhlásenie bankrotu sú na súdoch
„Centrum právnej pomoci v novembri podalo na súdy celkom 2 292 návrhov na vyhlásenie osobných bankrotov,“ doplnila riaditeľka Centra právnej pomoci Zuzana Kubovičová. Ich spracovanie sa tak prejaví v štatistikách vyhlásených osobných bankrotov v ďalšom období.
V novembri najviac ľudí zbankrotovalo v Nitrianskom kraji (119) a v Trenčianskom kraji (114). Najmenej osobných bankrotov bolo v Bratislavskom kraji (6) a v Trnavskom kraji (7). Počet osobných bankrotov medziročne klesol v šiestich krajoch, pričom najviac sa znížil v Bratislavskom (o 90,32 %), v Prešovskom (o 88,81 %) a v Trnavskom kraji (o 86,79 %). Počet osobných bankrotov medziročne vzrástol v dvoch krajoch, a to v Nitrianskom (o 190,24 %) a v Košickom (o 60,61 %).
Z dlhodobých štatistík spoločnosti CRIF SK vyplýva, že od roku 2006, kedy na Slovensku začal platiť inštitút osobného bankrotu, do konca novembra tohto roka zbankrotovalo viac ako 35 tis. občanov.