V apríli zbankrotovalo takmer 800 obyvateľov Slovenska, najviac v Banskobystrickom kraji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bankrot, peniaze

V apríli tohto roku zbankrotovalo 796 obyvateľov Slovenska. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 6 %.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom však približne štvrtinový pokles. Vyplýva to z analýzy spoločnosti CRIF SK.

Zbankrotovali aj manželské páry

Z dlžníkov, ktorí zbankrotovali v apríli, až 13,23 % predstavovali ľudia bez domova, respektíve s trvalým pobytom zapísaným na obecných, miestnych alebo mestských úradoch alebo na virtuálnych adresách. Zároveň sme zaznamenali 16 bankrotujúcich manželských párov a dve príbuzenské väzby,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

V minulom mesiaci bolo vyhlásených 786 konkurzov a 10 dlžníkov sa rozhodlo pre oddlženie formou splátkového kalendára.

Slovenské štatistiky

Z celkového množstva osobných bankrotov bolo takmer 92 % vyhlásených na majetok nepodnikateľov. V apríli 2023 súdy zároveň zrušili 598 konkurzov. Z osobných bankrotov vyhlásených v uplynulom mesiaci ich pripadalo 497 na mužov a 299 na ženy.

Najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov boli medzi mužmi štyridsiatnici a medzi ženami tridsiatničky. Zbankrotovali aj jeden osemdesiatnik a jedna osemdesiatnička. Najviac osobných bankrotov bolo vyhlásených v Banskobystrickom kraji.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky. Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF SK