Osobný bankrot vyhlásili ďalšie stovky Slovákov, po 99 ich bolo zhodne v dvoch krajoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bankrot, peniaze

Vo februári tohto roku zbankrotovalo 514 občanov Slovenska. Ako vyplýva z analýzy CRIF SK, v medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o takmer 30 %. V januári aktuálneho roku zbankrotovalo na Slovensku 448 dlžníkov, vo februári ich teda bolo o asi 15 % viac.

Deväť manželských párov

Z celkového množstva osobných bankrotov bolo 90 % vyhlásených na majetok nepodnikateľov.

„Medzi dlžníkmi bolo aj deväť manželských párov a zaznamenali sme jednu príbuzenskú väzbu. Zbankrotovalo aj 58 ľudí bez domova, respektíve s trvalým pobytom zapísaným na obecných, miestnych alebo mestských úradoch. Na celkovom počte bankrotov dosahujú podiel až 11,46 %,“ uviedla hlavná analytička CRIF SK Jana Marková.

Z osobných bankrotov vyhlásených vo februári 2023 pripadalo 343 na mužov a 171 na ženy. Najväčšou skupinou bankrotujúcich dlžníkov medzi mužmi boli štyridsiatnici s podielom necelých 29 % a medzi ženami tridsiatničky s podielom mierne nad 30 %.

Najmenej mal Prešovský a Trnavský kraj

V druhom mesiaci bolo najviac osobných bankrotov vyhlásených v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, zhodne po 99. Najmenej v Prešovskom a Trnavskom kraji.

CRIF – Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, respektíve leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť svojich klientov splácať budúce záväzky.

Spoločnosť vznikla v máji 2004, jej jediným akcionárom je medzinárodná skupina CRIF, ktorá je štvrtý najväčší prevádzkovateľ úverových registrov a systémov pre podporu úverového rozhodovania na svete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Marková
Firmy a inštitúcie CRIF - Slovak Credit Bureau