Podvodníci na Slovensku využívajú nový typ podvodu, pri ktorom sa vydávajú za rodinných príslušníkov seniorov. Na tento rastúci problém upozornila právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie Sylvia Ďatelinková.
„V súčasnosti sa stretávame s novým typom podvodu, kedy podvodníci cielia na seniorov a vydávajú sa za ich rodinných príslušníkov,“ ozrejmuje Ďatelinková.
Podvodné SMS správy
Podvod spočíva v zasielaní SMS správ, kde podvodníci tvrdia, že si blízka osoba zmenila telefónne číslo osoby, údajne v dôsledku poškodenia telefónu alebo SIM karty. Seniori sú vyzývaní, aby si nový kontakt uložili, čo je len úvodom k diskusii vedenej za účelom podvodného zisku.
Výskumníci z Esetu odhalili nové podvodné stránky takmer identické s webmi Booking a Airbnb
„Senior je SMS správou vyzvaný, aby si uložil nový telefonický kontakt na rodinného príslušníka. Následne podvodník rozvíja diskusiu so seniorom a pod vymyslenou legendou tohto informuje, že súrne potrebuje poslať finančné prostriedky,“ dopĺňa Ďatelinková.
Vnímavosť a opatrnosť
Podvodné správy charakterizuje dôraznosť, prechod z vykania do tykania a nátlakové až agresívne spôsoby komunikácie. Často sú zasielané zo zahraničných čísel a môžu žiadať aj prístupové údaje k elektronickému bankovníctvu či citlivé údaje o platobnej karte.
„Seniori, buďte vnímaví a opatrní, akékoľvek správy a informácie, ktoré obdržíte z neznámeho telefónneho čísla a od neznámej osoby si vždy overujte,“ varuje Ďatelinková. Zvlášť je nebezpečné zasielať prostriedky na neznáme účty, často zahraničné, z ktorých sú peniaze okamžite vyberané.