Minister financií Peter Kažimír pred odchodom na štvrtkové rokovanie Euroskupiny naznačil, že Slovensko sa spolu s ostatnými krajinami eurozóny pripravuje na grécky bankrot. Priestor na dohodu stále je, jej dosiahnutie by však podľa neho bolo zázrakom.
Dohoda veriteľov s Gréckom nevyzerá príliš reálne. Naznačil to minister financií Peter Kažimír pred svojou cestou na štvrtkové stretnutie ministrov financií Euroskupiny, ktoré malo byť poslednou príležitosťou na dosiahnutie dohody. „Informácie, s ktorými disponujeme, sú bohužiaľ veľmi negatívne z hľadiska toho, že by sme sa mohli na niečom dohodnúť,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii. Minister zároveň pripomenul, že už minulý týždeň na Slovensku rokovali zástupcovia ministrov financií krajín eurozóny a Európskej únie, ktorí však žiadne pozitívne závery nepriniesli. „V oblasti dohody s Gréckom to dopadlo fiaskom,“ doplnil.
Hrozí bankrot
Minister pritom o možnej dohode hovorí už ako o zázraku. „Stále je pár dní na to, aby sa stal zázrak a aby mohla byť dosiahnutá dohoda, ktorá by mohla smerovať buď k ukončeniu programu, alebo k jeho predĺženiu,“ tvrdí. Zároveň však pripustil, že Slovensko sa spolu s ostatnými krajinami menovej únie pripravuje na najhorší možný scenár, teda grécky bankrot. „Z tohto pohľadu môžem len povedať, že v prípade bankrotu Grécka sa Slovensko pripravuje v spolupráci s ďalšími krajinami eurozóny. Sú to nacvičené mechanizmy, s ktorými sme museli pracovať, s týmito scenármi, už v roku 2012,“ tvrdí minister. Konkrétnejšie sa k týmto krokom nevyjadril.
Veľkú šancu na dohodu veriteľov s Gréckom Kažimír nedáva najmä preto, že medzi oboma stranami rokovacieho stola zlyháva komunikácia. „Z hľadiska medziľudských vzťahov to môžete pokojne označiť ako niektoré vzťahy medzi mužom a ženou. My smerujeme k tomu, že na základe neschopnosti rozprávať sa môže dôjsť naozaj k rozchodu,“ povedal. Odsúdil pritom najmä komunikáciu z gréckej strany voči veriteľským subjektom. „To čo sa deje v posledných dňoch je bezprecedentné. Slovné útoky predstaviteľov gréckej vlády na veriteľov nemajú obdobu,“ hovorí Kažimír.
Minister tiež pripomenul, že súčasná kritika zo strany veriteľov nesmeruje voči gréckemu ľudu, ale voči spôsobu práce novej gréckej vlády. Grécko podľa Kažimíra totiž urobilo pred nástupom novej vlády veľa preto, aby sa dostalo zo svojich dlhov, z ekonomického prepadu či z vysokej nezamestnanosti. „Za toto všetko zaplatili samozrejme aj grécki občania. Nič nie je vo svete zadarmo pri riešení takýchto situácií. Je neuveriteľné, že skupina, ktorá si sadla do gréckej vlády, vedela investovať toľko negatívnej energie do rokovaní s veriteľmi a teraz všetko to úsilie môže vyletieť hore komínom,“ dodal Kažimír.
Rokovania môžu pokračovať
Minister však na druhej strane pripúšťa, že rokovania s Gréckom môžu pokračovať aj po štvrtkovom rokovaní Euroskupiny, vyžiada si to však zmenu prístupu gréckej strany. „Určite sme ochotní sa stretnúť. Do posledného dňa, dokedy budeme môcť odvrátiť scenár, ktorý dnes bohužiaľ naberá reálne podoby, sa máme povinnosť rozprávať. Ale nie len rozprávať, ale kľúčové je odísť od politiky, od verejných prehlásení, od obviňovaní a vrátiť sa k podstate veci. Tou je ekonomika, udržateľnosť a na konci dňa lepší život pre ľudí, ktorí v tejto krajine žijú,“ tvrdí Kažimír.