Prílev vkladov sa v apríli mierne spomalil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, sporenie, peniaze, bankovky, mince kalkulačka
Foto: Pixabay.com

Celý nárast vkladov pochádzal od domácností, vklady podnikov opäť poklesli.

Rast vkladov v apríli spomalil. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska, vklady súkromného sektora síce medziročne v štvrtom mesiaci stúpli o 4,4 %, avšak znamená to spomalenie o 0,3 percentuálneho bodu. Celý nárast vkladov pochádzal od domácností. Aj tie však spomalili kumuláciu vkladov na bankových účtoch. Môže to podľa centrálnej banky naznačovať opätovné posilnenie spotrebiteľského dopytu.

Vklady obyvateľstva ku koncu apríla podľa analytičky Poštovej banky Lucie Dovalovej medziročne vzrástli o 7,1 %, no v porovnaní s marcovým rastom o 7,5 % ide o mierne spomalenie dynamiky medziročného rastu. Objemy na bežných účtoch obyvateľstva sa medziročne zvýšili o 14 %, čo je dokonca viac než v marci. Vtedy to bol medziročný nárast o 13,5 %.

Úroky na vkladoch sú nízke

Čo sa týka objemu termínovaných vkladov obyvateľstva, tam nastal v apríli medziročný pokles, a to o 2 %. Za poklesom záujmu o termínované vklady stoja podľa Dovalovej v súčasnosti aj nízke úrokové sadzby, ktoré sú len o niečo vyššie úročené ako bežné účty. To spôsobuje, že termínované vklady nie sú výrazne atraktívnejšie ako bežné účty. „Našinci tak mohli peniaze investované do termínovaných vkladov presunúť do iných bankových produktov, ktoré ponúkajú vyššie zhodnotenie ako napríklad podielové fondy,“ povedala pre agentúru SITA Dovalová.

Aj keď dlhodobý pokles vkladov sa po vyše 15 rokoch podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika nedávno zastavil, situácia zďaleka nie je optimistická. „Na Slovensku dlhy už dlhšie presahujú úspory a každý mesiac pokračujúcej ekonomickej konjunktúry tento pomer kvôli rastu úverovania zhoršuje,“ povedal pre agentúru SITA Búlik. Mieru tvorby úspor znižujú podľa neho aj sezónne výdavky napríklad na dovolenky, pre ktoré sa zadlžuje vyše 10 % obyvateľstva.

Za aktuálnymi nízkymi úrokovými sadzbami stojí podľa Dovalovej politika Európskej centrálnej banky. Tá drží hlavnú úrokovú sadzbu na nulovej úrovni už od marca 2016 a s veľkou pravdepodobnosťou podľa analytičky aj naďalej bude, a to až do leta budúceho roku. „To však neznamená, že komerčné banky ponechajú aj sadzby na vkladoch či úveroch na súčasných úrovniach. Sadzby komerčných bánk totižto závisia od viacerých faktorov,“ poznamenala Dovalová.

Tvorba vkladov podnikov poklesla

Negatívny vývoj vkladov nefinančných spoločností pokračoval v apríli podľa národnej banky druhý mesiac po sebe. „Podnikom opäť poklesli vklady, čo súviselo so slabším úverovaním a pravdepodobne aj ochladením ekonomickej aktivity, ktorú dokumentuje pokles nálad najmä v priemysle,“ uviedla NBS.

Podmienky na podnikanie na Slovensku sa podľa Búlika dlhodobo zhoršujú, čo sa prejavuje v menšej miere tvorby vkladov. Niektorým firmám rast miezd za posledných päť rokov spolu s nárastom príplatkov a ďalšími výdavkami v dôsledku novej legislatívy zvýšil mzdové náklady o 30 %. „To vytvára zásadný tlak na podnikateľskú maržu a tvorbu úspor, ktoré potom nechýbajú len na bankovom účte, ale najmä v investíciách,“ skonštatoval Búlik.

Firmy sa okrem toho pripravujú na spomalenie ekonomického cyklu, ktorému v najbližších kvartáloch bude čeliť aj Slovensko. „Z úrovní nad 4 % klesne hrubý domáci produkt (HDP) v tomto roku na 3,5 % s predpokladaným poklesom na 2,8 % HDP v roku 2021. Táto situácia vytvára spolu s obmedzeným úverovaním, ktoré sa vo veľkom nerozbehlo ani napriek dlhoročnej snahe ECB cez kvantitatívne uvoľňovanie, tlak na konzervatívne riadenie prevádzky a rozvoja firiem,“ dodal Búlik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Poštová banka