Nízke úrokové sadzby robia financovanie kúpy nehnuteľnosti dostupnejšie.
Úrokové sadzby na Slovensku sú dlhodobo nízke, avšak ďalší pokles bude limitovaný. Ako povedal hlavný analytik VÚB banky Zdenko Štefanides, slovenské hypotekárne úroky sú už takmer rovnaké ako v eurozóne, delí nás menej ako tri desatiny percentuálneho bodu. Pri fixáciách na jeden až päť rokov je rozdiel menší ako jedna desatina. “Naše sadzby kopírujú vývoj v Európe, aktuálne sú najnižšie v histórii a hoci priestor na zníženie ešte existuje, bude len limitovaný,” doplnil Štefanides.
Náklady na hypotéku klesli
Ako pokračoval analytik VÚB, pred piatimi rokmi boli náklady priemernej hypotéky na Slovensku zhruba 6 %. Teraz je to menej ako 3 %. Avšak tempo poklesu sa výrazne spomalilo. V roku 2014 klesli náklady priemernej hypotéky na Slovensku o takmer jeden percentuálny bod, vlani to bolo menej ako 0,4 bodu.
Trh nehnuteľností ožil
Hypotéka je dnes už bežným prostriedkom, ako si zadovážiť vlastnú nehnuteľnosť. Trh rezidenčných nehnuteľností zažíva podľa hlavného ekonóma ČSOB Mareka Gábriša už niekoľko kvartálov oživenie. Vidno to podľa neho na záujme klientov o úvery na bývanie, ako aj na opätovne rastúcich cenách nehnuteľností určených na bývanie. Uplynulý rok bol totiž prvý po šesťročnej pauze, kedy ceny rástli.
Rast cien nehnuteľností však nie je podľa Gábriša štrukturálne rovnaký. Ceny bytov napríklad rastú oveľa rýchlejšie a kompenzujú tak pomalý pokles cien domov. Okrem toho sú ceny výrazne ovplyvňované najmä niektorými regiónmi či mestami.
Ceny stále zaostávajú za vrcholom spred krízy
“Svoju úlohu však celkom iste zohráva aj pokles úrokových sadzieb, ktoré zotrvávajú na veľmi nízkych úrovniach a robia financovanie kúpy bytu dostupnejším rovnako ako aj kontinuálny rast nominálnych miezd za posledné roky. Napriek ostatnému rastu zaostávajú priemerné ceny nehnuteľností za svojím vrcholom z polovice roku 2008 asi o 20 %,” dodal Gábriš.