Obavy z brexitu zvýšili výnosy z dlhopisov juhu eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchodovanie, graf
Ilustračné foto. SITA/AP/Paulo Duarte

Výnosy z talianskych a španielskych desaťročných dlhopisov vzrástli o 4 bázické body na úroveň 1,35 a 1,48 %. Výnosy z gréckych dlhopisov sa zvýšili o 17 bázických bodov na 7,85 %.

Výnosy z dlhopisov okrajových členov eurozóny na juhu Európy v pondelok stúpli po tom, ako výsledky prieskumu zverejnené v piatok večer ukázali, že stúpenci odchodu Británie z Európskej únie majú náskok 10 percentuálnych bodov. Výnosy z talianskych a španielskych desaťročných dlhopisov vzrástli o 4 bázické body na úroveň 1,35 % a 1,48 %. Výnosy z gréckych dlhopisov sa zvýšili o 17 bázických bodov na 7,85 %. Výnosy z nemeckých dlhopisov, ktoré slúžia ako útočisko pre investorov v čase napätia, zostali tesne nad nulou, a to vo výške 0,02 %.
Rekordná volatilita
Očakáva sa, že hlasovanie, ktoré má byť o desať dní, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre zvyšok kontinentu, kde slabne podpora pre ekonomickú a politickú úniu v súvislosti s nízkym hospodárskym rastom a vysokou nezamestnanosťou. Obavy z brexitu spôsobili rekordnú volatilitu britskej libry, ktorá v pondelok oproti doláru klesla na osemtýždňové minimum a voči japonskému jenu na trojročné dno.
Investori a ich opatrnosť
Avšak aj okrem perspektívy brexitu majú investori obrovské množstvo dôvodov na to, aby zostali opatrní. Séria ekonomických údajov ukazuje, že svetová ekonomika je slabá napriek dlhoročným stimulom zo strany centrálnych bánk. Zhoršenie perspektívy ázijskej ekonomiky negatívne vplýva na akciové trhy a ceny ropy to v pondelok zatlačilo opäť pod hranicu 50 USD za barel. To ešte viac utlmilo výhľad globálnej inflácie a investori v USA takmer úplne odpísali možnosť, že Federálny rezervný systém (Fed) tento týždeň zvýši úroky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať