Naopak, firmy vymazali celý nárast zo začiatku roka a vklady im poklesli o 1,6 %.
Vklady súkromného sektora vzrástli vo februári medzimesačne o 0,4 %. Medziročný rast vkladov súkromného sektora sa zrýchlil o 0,3 percentuálneho bodu na 6 %. Ako ďalej informovala Národná banka Slovenska (NBS) vo svojom komentári, vklady ťahali domácnosti s medzimesačným rastom o 0,5 %, avšak tempo ich rastu sa mierne znižuje. Pomerne dynamický rast príjmov tak podľa centrálnej banky naznačuje pokračovanie spotrebného apetítu aj v prvom štvrťroku tohto roka. Naopak, firmy vymazali celý nárast zo začiatku roka a vklady im poklesli o 1,6 %.
Neštandardné opatrenia menovej politiky spôsobili podľa NBS výraznejší pokles klientskych úrokových sadzieb z úverov, ako aj vkladov. Negatívne úrokové sadzby sa zatiaľ neprejavili v úrokových sadzbách zo stavu vkladov domácností ani firiem. Firmy majú už dlhšie obdobie úročené vklady veľmi blízko 0 %. Pri domácnostiach existujú banky, pre ktoré sú vklady domácností, najmä tie dlhodobejšie, vhodné zdroje a úročia ich na súčasný stav pomerne vysoko.
Najrýchlejší rast od krízy
Úvery súkromnému sektoru vzrástli vo februári medzimesačne o 1 %. Medziročná dynamika sa zrýchlila o 0,6 percentuálneho bodu na 11,6 %, čo je najvyššia úroveň od krízy. Firmám vzrástli úvery medzimesačne o 0,9 %. Najviac smerovali úvery na dlhodobé investičné projekty, čo by mohlo pomôcť obnove investičného dopytu začiatkom tohto roka. V menšej miere sa zvýšili aj krátkodobé úvery. Medziročný rast úverov nefinančným spoločnostiam dosiahol vo februári najvyššiu dynamiku od tretieho štvrťroka 2011.
Rast úverov domácnostiam zostal vo februári štvrtý mesiac za sebou na nezmenenej úrovni 1,1 %. Vysoký dopyt po úveroch na nehnuteľnosti podľa NBS neustáva a podporujú ho nízke úrokové sadzby a zlepšujúca sa situácia na trhu práce. Záujem domácností o úvery na spotrebu je naďalej vysoký a dopĺňa tak pravdepodobne aj časť úverov v súvislosti s obstaraním nehnuteľností.
Nálady ohľadne nákupov v nasledujúcich dvanástich mesiacoch zostávajú na relatívne vysokých úrovniach. Je teda možné podľa centrálnej banky predpokladať pokračovanie dopytu po úverových zdrojoch aj v ďalšom období. Aj keď ten by mohol byť podľa NBS mierne tlmený sprísnením poskytovania úverov s účinnosťou od marca tohto roku.