Klesá počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi, ktorí poberajú pomoc do štátu viac ako sedem rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rodičia, dieťa, peniaze, bankrot
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Počet dlhodobých poberateľov hmotnej núdze, ktorí prijímajú pomoc viac ako sedem rokov, poklesol v januári medziročne o takmer 550 ľudí. Celkovo je na Slovensku takmer 13,5 tisíc ľudí, ktorí tak dlhodobo prijímajú pomoc od štátu. Na podporu zamestnania týchto ľudí spúšťa rezort práce projekt podpory udržania pracovných návykov.

Počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi vo všeobecnosti predstavoval ku koncu januára tohto roka takmer 64 tisíc osôb. V medziročnom porovnaní je to lepšia štatistika o 2 150 poberateľov tejto štátnej dávky.

Nový projekt od apríla

„Počty sú dôležité, no rovnako nám záleží na rozvoji reálnej podpory pre ľudí v náročnej životnej situácií. Od apríla preto spúšťame projekt Podpora udržania pracovných návykov – PUPN 2, vďaka ktorému budú môcť mnohí poberatelia získať či naďalej poberať aktivačný príspevok. Zároveň môžu pomôcť svojej komunite a dostať sa k zaujímavej pracovnej príležitosti,“ hodnotí pozitívne nepribúdanie počtu dlhodobých poberateľov pomoci v hmotnej núdzi minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Projekt PUPN 2 je pokračovaním končiaceho projektu Podpora udržania pracovných návykov – PUPN. Zabezpečí kontinuálne pokračovanie podpory ľudí bez práce pri zvyšovaní zamestnateľnosti, udržiavaní pracovných návykov a rozvoji zručností prostredníctvom vykonávania aktivačných prác pre obce, mestá a samosprávne kraje.

Nárok na aktivačný príspevok

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny budú v rámci projektu pokračovať v poskytovaní príspevku obciam a samosprávnym krajom na aktivačnú činnosť nezamestnaných, ktorí sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi alebo sú členmi domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi. Samotní poberatelia budú mať po odpracovaní aktivačných prác nárok na aktivačný príspevok vo výške 86,80 eur mesačne.

„Celkove je trendom nekaziť trh práce rôznymi zvýhodnenými dotáciami, iba ak by išlo o všeobecný prospech. A nastavenie projektu orientuje aktivačné práce práve týmto smerom, napríklad na zlepšenie životného prostredia či vzdelávanie,“ uviedol výskumný pracovník Inštitútu pre výskum práce a rodiny Rastislav Bednárik.

Štatistiky za prvý mesiac roku

Januárové štatistiky rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny ukázali aj medzimesačný rast počtu poberateľov prídavkov na dieťa o 1 780 osôb. Ich počet dosiahol takmer 662 tisíc osôb. Celková suma vyplatených príspevkov tesne prekročila hranicu 67 miliónov eur. Pokračoval aj vlaňajší rast v oblasti náhradného výživného.

Na začiatku roka ho poberalo 14 186 ľudí, o 83 viac ako v decembri minulého roka a o 1 812 viac ako pred rokom. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny im v januári vyplatili 1,418 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erik Tomáš
Firmy a inštitúcie Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR)MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny