Inflácia na Slovensku sa spomaľuje, ceny potravín rastú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
|
Ilustračné foto.| pixabay.com|
  • aktualizované 15. júna 11:52

Medziročný rast spotrebiteľských cien na Slovensku sa postupne spomaľuje. V máji dosiahla inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien 2 % a oproti aprílu bola nižšia o 0,1 percentuálneho bodu. V úvode roka pritom ceny rástli až 3-percentným tempom. V priemere za prvých päť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa tak spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,5 %. Medzimesačne v máji oproti aprílu ceny na Slovensku stúpli o 0,3 %, kým v predchádzajúcich dvoch mesiacoch medzimesačne stagnovali.

Štatistický úrad SR (ŠÚ) však naďalej pripomína, že pre opatrenia proti šíreniu ochorenia Covid-19 a zastavenie terénnych zisťovaní mal aj v máji problémy so zberom údajov. „Nezistené ceny boli nahradené cenami z iných zdrojov, napr. webových stránok, telefonických a e-mailových dopytov, prípadne sa využili scanner data obchodných reťazcov. Časť nezistených cien sa riešila doimputovaním,“ informujú štatistici.

V medziročnom porovnaní vzrástli najmä ceny vzdelávania o 5 %. Zdraželi aj potraviny a nealkoholické nápoje o 4,8 %, rozličné tovary a služby o 3,8 %, rekreácia a kultúra o 2,7 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 2,6 %, pošty a spoje o 2 %, alkoholické nápoje a tabak a zdravotníctvo zhodne o 1,5 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 1,4 %, reštaurácie a hotely o 1 % a odevy a obuv o 0,5 %. Klesli iba ceny v doprave o 7,6 %.

Ceny potravín medzimesačne stúpli

Medzimesačne v máji oproti aprílu stúpli ceny potravín o 1,3 %, nealkoholických nápojov o 1 % a alkoholických nápojov a tabaku o 1,2 % a rozličných tovarov a služieb o 0,2 %. Ceny bývania, vody, elektriny, plynu a ostatných palív stúpli iba mierne o 0,1 %. Na druhej strane klesli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácnosti o 0,4 % a dopravy až o 1,2 %, najmä kvôli lacnejším palivám. Ceny v zdravotníctve, poštách a spojoch, reštauráciách a hoteloch ako aj vo vzdelávaní, zostali medzimesačne nezmenené.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v máji dosiahla 2 %, pričom v apríli to bolo 2,1 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v máji 0,9 %, v apríli bola na úrovni 1,2 %.

Spomaľovanie inflácie nebolo výrazné

Inflácia tak síce v máji pokračovala v spomaľovaní, ale miernejším tempom, ako očakávali analytici. „Spomaľovanie inflácie brzdili rastúce ceny potravín a alkoholu. Tie tak aspoň čiastočne tlmili efekt klesajúcej ceny ropy na svetových trhoch a spomaľujúcej dopytovej inflácie,“ uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Očakáva však, že medziročná inflácia už v júni ďalej spomaľovať nebude. „Skôr naopak, korekcia cien ropy na svetových trhoch by mala prispieť k jemnému zrýchleniu medziročného rastu cien. Smerom k záveru roka by sa však rast spotrebiteľských cien mohol predsa len ďalej zmierňovať,“ dodal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR