Finančný príspevok pre dieťa, ktoré potrebuje osobitnú starostlivosť, sa navýši o 40 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, darovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Finančný príspevok pre dieťa, ktoré potrebuje osobitnú starostlivosť, sa navýši o 40 % na miesto. Parlament v utorok schválil novelu zákona o sociálnoprávnej ochrane detí, ktorú predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Týka sa to všetkých akreditovaných centier pre deti a rodiny, ktoré majú zriadené špecializované samostatné skupiny pre deti s duševnou poruchou a pre deti, ktorým je potrebné vzhľadom na ich zdravotný stav poskytovať osobitnú starostlivosť. Zmena predstavuje pre štát výdavky v sume skoro 120 tisíc eur v roku 2024, 253 tisíc v roku 2025 a takmer 268 tisíc v roku 2026. Zákon začne platiť od augusta tohto roka.

„Vzhľadom na porovnateľnú náročnosť starostlivosti je potrebné zaviesť porovnateľný mechanizmus financovania miest aj v špecializovaných samostatných skupinách, na ktorých je poskytovaná starostlivosť deťom s duševnou poruchou, kde si ich zdravotný stav vyžaduje ošetrovateľskú starostlivosť v špecializovanej samostatnej skupine, a deťom, ktorým je potrebné poskytovať osobitnú starostlivosť v špecializovanej samostatnej skupine z dôvodu ich vážneho zdravotného stavu. Je potrebné zdôrazniť, že v oboch prípadoch je starostlivosť v špecializovanej samostatnej skupine poskytovaná výlučne na základe posúdenia potreby osobitnej starostlivosti lekárom,“ uvádza novela zákona.

Deti umiestnené v týchto skupinách s vážnymi zdravotnými ťažkosťami vyžadujú podľa rezortu mimoriadne náročnú starostlivosť, najmä zodpovedajúce personálne zabezpečenie, materiálne vybavenie ale aj nároky na externú odbornú pomoc, ako sú špecialisti či zdravotná technika. Z tohto dôvodu bolo potrebné navýšiť finančné prostriedky, čo ale akreditované centrá pre deti a rodiny nedokázali v súčasnom systéme financovania sami uskutočniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR