Do druhého dôchodkového piliera vstupujú tisíce nových sporiteľov, za rok ich pribudlo cez 70-tisíc

dôchodok, dôchodky, peniaze, dôchodcovia
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Ku koncu októbra tohto roka si na dôchodok v druhom penzijnom pilieri sporilo 1 milión 820-tisíc ľudí. V porovnaní s októbrom minulého roka v systéme starobného dôchodkového sporenia pribudlo 73-tisíc osôb. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

Automatický vstup do druhého piliera

Od mája tohto roka sa zaviedol automatický vstup mladých ľudí do druhého dôchodkového piliera. Ak im vznikne prvé dôchodkové poistenie, teda sa prvýkrát zamestnajú, automaticky sa stávajú účastníkmi sporivého piliera.

Automatický vstup do druhého piliera sa pritom týka nielen mladých ľudí, ktorí sa po 1. máji tohto roka prvýkrát zamestnajú, ale tiež osôb do 40 rokov, ktoré predtým nemali povinnosť platiť odvody na dôchodkové poistenie a po 1. máji tohto roka im vznikne.

Každému sporiteľovi, ktorému vznikne účasť v druhom pilieri automaticky, však zostáva možnosť do dvoch rokov z druhého piliera vystúpiť.

Výber dôchodcovskej správcovskej spoločnosti

Osoby automaticky vstupujúce do druhého piliera majú možnosť počas prvých 180 dní od vzniku dôchodkového poistenia zvoliť si dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) sami. Ak tak v tejto lehote neurobia, správcu penzijných úspor im určí Sociálna poisťovňa.

Postupuje pritom tak, že ide postupne podľa zoznamu dôchodkových spoločností zoradených v abecednom poradí. Sporiteľ si pritom následne môže správcu svojich penzijných úspor zmeniť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ADSS Asociácia dôchodkových správcovských spoločnostíSociálna poisťovňa