Lepšie predpoklady podporiť dlhodobý ekonomický rast v porovnaní so zvýšením základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) vytvára rozšírenie základu DPH menším rozsahom znížených sadzieb a existujúcich výnimiek.
Efektívnostné a redistribučné dopady daní
Ako vo svojom článku uviedla členka Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Anetta Čaplánová, vyplýva to zo záverov štúdie Medzinárodného menového fondu zameranej na krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Matovičov návrh príspevkov na deti je podľa Mihála blázinec, na vyššiu daň doplatia dôchodcovia
Daňová reforma by mala podľa členky Rady RRZ zohľadňovať efektívnostné a redistribučné dopady daní. „Návrhy na presun zdanenia od priamych daní k nepriamym daniam, teda k zdaneniu spotreby, sa opierajú najmä o viaceré štúdie, podľa ktorých môže takáto zmena podporiť ekonomický rast. Ani tento záver však nie je všeobecne prijímaný,“ upozorňuje Čaplánová.
Potreba konsolidácie
Niektoré štúdie podľa nej ukazujú, že v rôznych krajinách a v rôznych podmienkach môže zmena štruktúry daní mať na ekonomickú aktivitu rozdielny vplyv. „Tento záver je aktuálny najmä v súčasnosti, keď tieto krajiny vychádzajú z recesie a v dôsledku rastu deficitov a dlhu počas pandémie stoja pred potrebou konsolidácie,“ dodala.
Finálna podoba daňovej a odvodovej reformy Slovenska bude známa o niekoľko týždňov. Začiatkom mája o tom informoval na brífingu minister financií Igor Matovič. Navrhuje zaviesť príspevok 200 eur na dieťa mesačne až do jeho dospelosti, tiež zjednodušenie daňovo-odvodového systému tak, aby v prípade zamestnaneckého pomeru bola z ceny práce odpočítateľná len jedna daň a jeden odvod. Cieľom reformy sú aj férové dane, čo v praxi znamená, že všetci ľudia budú za rovnakú formu práce pre toho istého zamestnávateľa platiť tie isté dane a odvody.