V minulom roku ceny diamantov kvôli nižšiemu celosvetovému dopytu klesali. Avšak tento rok je tomu inak.
Podľa svetového odborníka na diamantový priemysel Paula Zimniskyho, vzrástli ceny neopracovaných diamantov za ostatných šesť mesiacov o 11,1 %. Za ostatné tri mesiace predstavoval nárast 2,5 %. Čísla zverejnil Zimnisky Global Rough Diamond Price Index.
Dlhodobo rastúce ceny
Diamanty sú u investorov obľúbené kvôli dlhodobo rastúcim cenám a výrazne nižšej volatilite napríklad v porovnaní s investičným zlatom. „Na diamanty nevplývajú prepady cien akcií, ropy, nehnuteľností, či ostatných komodít. Potvrdila to aj ostatná ekonomická kríza, na ktorej konci hodnota diamantov nevídane rástla. Cena kvalitných väčších diamantov vzrástla len v rozmedzí rokov 2010 a 2015 o 54,5 %. Súčasným investičným trendom sú vo svete aj u nás investičné diamantové šperky. Vďaka nim získavajú diamanty trvalú hodnotu a vhodnú formu dlhodobého uloženia finančných prostriedkov,“ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO Diamonds.
Analytici a poradenské spoločnosti sa zhodujú, že dlhodobý rast cien diamantov bude pokračovať aj v budúcnosti. Hlavnými dôvodmi má byť znižujúci sa objem vyťažených kameňov, starnúce bane so stále nižšie výťažnosťou, nedostatok nových nálezísk a rastúci celosvetový dopyt.
Klesajúci objem vyťažených diamantov a rastúci dopyt
Kým sa na vrchole celosvetovej produkcie v roku 2006 vyťažilo 176 miliónov karátov (35,2 tony), v roku 2015 sa podarilo vyťažiť podľa rôznych zdrojov objem len v rozmedzí 127 až 130 miliónov karátov (25,4 až 26 ton). Podľa štúdie poradenskej spoločnosti Frost & Sullivan dosiahne do roku 2030 koniec životnosti až 30 hlavných súčasných diamantových baní. Ak sa dovtedy neobjavia nové významné náleziská, hrozí zníženie dodávok nespracovaných diamantov o viac ako 50 %.
Frost & Sullivan zároveň uvádza, že ťažobné spoločnosti od roku 2007 znížili rozpočty na hľadanie vhodných lokalít pre nové bane zhruba na polovicu. Aj tento fakt sa podieľa na skutočnosti, že za ostatných 20 rokov neboli objavené žiadne nové náleziská. Ak sa súčasný trend výrazne nezmení, mohlo by na základe prognózovaného dopytu podľa štúdie chýbať na svetových trhoch v roku 2050 okolo 278 miliónov karátov.
Najväčším trhom je USA
Najväčším trhom s brúsenými diamantmi je v súčasnosti USA, ktoré tvorí až 45 % celosvetového dopytu. Druhú najväčšiu spotrebu má Čína so 17 % a veľká pozornosť obchodníkov sa sústredí aj na Indiu so 7 % podielom, kde sa finančne posilňuje stredná príjmová trieda.
Majú syntetické diamanty šancu?
Svetový šperkársky priemysel aj preto rieši v súčasnosti otázku, ako prijmú zákazníci syntetické diamanty v šperkoch. Zatiaľ je záujem o šperky so syntetickými diamantmi minimálny. Väčšina klenotníkov navyše ani nepomýšľa, že by syntetické diamanty zaradila do svojho sortimentu. Ponúkať ich nechce ani ALO Diamonds, najväčší výrobca diamantových šperkov v Českej a Slovenskej republike.
„Väčšina našich zákazníkov kupuje diamantový šperk ako investíciu. Hodnota šperku s kvalitným prírodným diamantom bude totiž dlhodobo rásť, kým šperk s umelo vyrobeným diamantom bude svoju hodnotu stále strácať. Čím viac výrobcov bude vyrábať syntetické diamanty, tým rýchlejšie bude ich cena klesať,“ uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds a predpokladá, že „výrobcovia umelých diamantov budú útočiť na segment trhu, kde sú v šperkoch zasadené kamene malých rozmerov. Pokiaľ sa ale jedná o hodnotnejšie klenoty, tu veľkú šancu nemajú.“