Werner Freund, 79-ročný vyslúžilý vojenský výsadkár, sa po ukončení služby rozhodol svoj život zasvätiť zvieratám. Zvolil si spolunažívanie s vlkmi, s ktorými trávi celé dni vo výbehu Wolfspark v nemeckom Merzigu. Už vyše 40 rokov dôchodca žije s vlkmi v jednej svorke, kde sa pravidelne delia o spoločné jedlo.
Schopnosti zaobchádzať správne so zvieratami v sebe Nemec objavil ešte ako tínedžer, keď pomáhal s výstavbou botanickej záhrady. Neďaleká zoo mu poskytla nové podnety a z Freunda sa stal ošetrovateľ dravcov. Jeho plány však prerušila vojenská služba. Po jej skončení Freund dostal ako odmenu právo vybrať nového maskota tímu výsadkárov, o ktorého by sa zároveň staral a jeho voľba padla na medveďa.
Ošetrovateľ následne absolvoval mnoho nebezpečných expedícií po celom svete – Novú Guineu, Afriku či Karibik nevynímajúc. V roku 1972 dostal do opatery prvého vlka, ktorého pokrstil Ivan. Po 17 rokoch výskumu medveďov však rýchlo pochopil, že vlci a medvede sa spolu neznesú a rozhodol sa svoj život zasvätiť svorke.
V roku 1972 založil Wolfspark – výbeh s rozlohou 4,5 hektárov, kde medzičasom vychoval už vyše 70 vlkov. Ostrých tesákov sa Freund nebojí, ani keď sa celá svorka priblíži k čerstvej potrave. Jeho najnovšia svorka má 20 členov, ktorí pochádzajú z rôznych oblastí vrátane kanadských, sibírskych, arktických, európskych či mongolských regiónov.
Vlci, ktorí žijú v prísne organizovaných spoločenských skupinách, sa v okolí Freunda správajú veľmi hravo a submisívne. Počas rokov si totiž vo svorke vytvoril dominantné postavenie, ktoré vlci rešpektujú. Nemec nemá strach kŕmiť dospelých vlkov priamo zo svojich úst. Popri tom však zachováva dôležité pravidlo – právo na jedlo má ako prvý, čím si uchováva rešpekt svorky. Návštevníci výbehu sú často svedkami toho, ako sa s ním svorka hráva a priateľsky mu oblizuje tvár.
„Aby som mohlo uskutočniť svoj výskum ohľadom správania sa vlkov, musel som sa stať jedným z nich. Merzig sa tak stal mojím domovom, ako aj domovom vlkov,“ uviedol Freund, ktorý publikoval mnoho kníh a článkov preložených do rôznych jazykov vrátane japončiny.
Hoci na neho všetci pozerajú ako na špecialistu, Freund tvrdí, že sa ešte stále učí „od svojich profesorov – najprefíkanejších vlkov“. Pre jeho vášeň mala pochopenie aj Erika Mahr, ktorá sa v roku 1960 stala Freundovou manželkou a trpezlivo sa zúčastňuje rôznych pokusov.
www.wolfspark-wernerfreund.de/