BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Vláda podľa ministra financií Petra Kažimíra zmrazí platy ústavným činiteľom. Ako vo štvrtok povedal minister novinárom, návrh na zmrazenie platov je zapracovaný v návrhu štátneho rozpočtu na rok 2014.
Kažimír tak reagoval na štvrtkové vyhlásenia Daniela Lipšica, podľa ktorých by sa poslancom NR SR mali zvýšiť príjmy na budúci rok o približne 800 eur.
NOVA preto do parlamentu predložila návrh novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov, ktorým chce zabrániť valorizácii príjmu poslancov NR SR, ale aj sudcov a prokurátorov.
„Je to príklad, ako neuveriteľná snaha zaujať za každú cenu pomúti rozum. Odporúčam Lipšicovi, aby sa vyhol trápnostiam,“ vyhlásil Kažimír.
Vláda predstiera solidaritu
Vláda podľa Lipšica rada predstiera solidaritu, ale zdravotné sestry nechá stanovať pred úradom vlády, pričom pracujú za smiešne mzdy.
Vláda garantuje ceny plynu a poslanci si majú prilepšiť na mzdách a náhradách 800 eur mesačne. „To je plat, ktorý nedosahuje väčšina ľudí na Slovensku,“ upozornil Lipšic.
Zároveň pripomenul, že od vypuknutia krízy sa platy ústavných činiteľov zmrazovali. „Je to správne, je to prejav solidarity,“ povedal s tým, že prvý takýto návrh podal on ako opozičný poslanec už na jeseň v roku 2008. Vláda mala podľa Lipšica dosť času pripraviť takýto návrh, ale neurobila to.
Podľa neho nejde len o úsporu v štátnom rozpočte vo výške 3,2 mil. eur, ale aj solidaritu s tými, ktorí prichádzajú o prácu. „Keď bude mať vláda na platy učiteľov, sestier a ďalších, až potom môže prísť na rad zvyšovanie platov ústavných činiteľov,“ zdôraznil Lipšic.
Dlh dosahuje 54,9 percenta
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec tvrdí, že v žiadnych materiáloch nenašiel zvyšovanie platov ústavných činiteľov. Zmrazenie platov je podľa neho správne.
Zároveň upozornil, že podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti do 31. decembra 2017 platí, že ak výška dlhu dosiahne 53 percent podielu na hrubom domácom produkte a zároveň nedosiahne 55 percent tohto podielu, znížia sa platy členov vlády na úroveň ich platov v predchádzajúcom rozpočtovom roku.
„Vláda tento rok prekročila ďalšiu hranicu zákona. Dlh dosahuje 54,9 percenta,“ uviedol Štefanec s tým, že zákon síce nehovorí o poslancoch NR SR, ale s nimi súvisí, pretože napríklad plat člena vlády sa odvíja od platu poslanca NR SR.
Vláda mala podľa Lipšica dosť času pripraviť takýto návrh, ale neurobila to. Podľa neho vláda môže dať súhlas aj k poslaneckému návrhu, aby sa prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní, aby sa stihol prerokovať do konca kalendárneho roka. „Mala by dať súhlas s takýmto konaním,“ dodal.
Gesto solidarity nie je veľké
Lipšic si nemyslí, že by zmrazenie platov sudcov a prokurátorov nebolo v súlade s legislatívou.
„Justícia nie je odtrhnutá od spoločnosti. Nedáva logiku, aby dve zložky moci mali zmrazené platy a jedna nie. Bol by to prejav odtrhnutosti od reality,“ uviedol s tým, že súdna moc už mala zo zmrazovania platov výnimku, ktorá však bola neodôvodniteľná.
„V čase, keď žijú ťažko obyčajní zamestnanci, takéto gesto solidarity nie je veľké,“ dodal.
Plat poslanca NR SR je stanovený zákonom o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov Slovenskej republiky.
Ide o trojnásobok priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok.
Paušálne náhrady patria poslancom s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji vo výške 1,8-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok.
Poslancom s trvalým pobytom mimo Bratislavského kraja vo výške 2,1 násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok.
Daniel Krajcer, ktorý za NOVA kandiduje na bratislavského župana, zas upozornil, že na bratislavskom úrade samosprávneho kraja majú zamestnanci dvojnásobné platy v porovnaní s inými krajmi. Počet zamestnancov úradu zároveň podľa neho stúpol za posledný rok o desať percent. To považuje Krajcer za absurdné.