Vláda začala diskusiu o zmenách Zákonníka práce

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Iveta Radičová, Jozef Mihál
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Vláda, zamestnávatelia a odborári začali v pondelok v Hospodárskej a sociálnej rade (HSR) diskusiu o pripravovaných zmenách Zákonníka práce. „Dohodli sme sa na vytvorení dvoch skupín. Jedna bude politická skupina, kde sa stretnú najvyšší predstavitelia účastníkov tripartity a druhá pracovná skupina bude zložená z expertov, kde budú zástupcovia jednotlivých sociálnych partnerov,“ povedal Mihál. Na politickej úrovni by sa mali podľa neho začať diskusie o novele pracovného kódexu už budúci týždeň a expertná pracovná skupina by sa mala prvýkrát stretnúť 15. novembra tohto roka. HSR bude podľa Mihála o Zákonníku práce opäť diskutovať koncom novembra.

Návrhy odborárov a zamestnávateľov sú podľa ministra Mihála do značnej miery protirečivé. „Dajú sa nájsť aj také návrhy, na ktorých sa bez problémov nájde zhoda,“ povedal. Zástupcovia odborov podľa neho napríklad žiadajú skrátenie pracovného času, zníženie počtu nadčasov a nesúhlasia so znižovaním nárokov na odstupné. „Zamestnávatelia by naopak radi zvýšili flexibilitu pracovného času a odstránili súbeh výpovednej doby a odstupného,“ uviedol. Minister Mihál trvá na tom, že Zákonník práce treba spružniť a zaviesť flexibilnejšie formy pracovného času.

Podľa šéfa odborového zväzu KOVO Emila Machynu by odborári súhlasili so zmenami Zákonníka práce v tých ustanoveniach, ktoré robia zamestnávateľom vážne problémy. „My si myslíme, že také nie sú, ale ak ich zamestnávatelia nastolia, sme ochotní o nich rokovať,“ povedal. Pripustil, že zmena by mohla nastať napríklad v definícii závislej práce, s čím by odborári súhlasili. „Možno by sme mohli zvážiť nezvyšovať mzdy a skrátiť pracovný čas, prípadne nadčasy, aby sa vytvorili nové pracovné miesta,“ povedal Machyna.

Republiková únia zamestnávateľov podľa jej tajomníka Martina Hoštáka prezentovala na rokovaní tripartity stanovisko, že Zákonník práce má byť čo najstručnejší. „Zákonník má ponechávať čo najväčší priestor individuálnej dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom a má byť zrozumiteľný,“ povedal. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR podľa jej viceprezidenta Rastislava Machunku žiada zjednodušenie prepúšťania zamestnancov. „Čím jednoduchšie a lacnejšie dokážeme zamestnanca prepustiť, tým ochotnejšie ho budeme schopní aj prijať a vytvoriť tak nové pracovné miesta,“ uviedol Machunka.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Hospodárska a sociálna rada SR