Vláda odsúhlasila rast minimálnej mzdy na 317 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radičová, Miháľ, Figeľ
Sprava: Premiérka Iveta Radičová, podpredseda vlády SR a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál a 1. podpredseda vlády SR a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ján Figeľ počas rokovania 18. schôdze vlády SR. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Minimálna mzda vzrastie od začiatku budúceho roka na 317 eur. Nárast najnižších miezd o 3 % schválila v stredu vláda Ivety Radičovej. Na trojpercentnom raste minimálnej mzdy sa v pondelok dohodli lídri koaličných strán napriek nesúhlasu zamestnávateľov a skôr nesúhlasnému stanovisku predstaviteľov samospráv. Vláda sa mala návrhom na úpravu minimálnej mzdy zaoberať už na svojom rokovaní v stredu minulý týždeň. Napokon však o návrhu nerokovala. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo návrh na zvýšenie minimálnej mzdy rovnako o 3 % zo súčasných 307,7 eur na 317 eur. Minister práce Jozef Mihál však pripustil, že tento návrh nemusí byť definitívny a konečné rozhodnutie je v rukách kabinetu.

Vláda podľa premiérky Ivety Radičovej vníma zvýšenie minimálnej mzdy aj ako jeden z nástrojov na minimalizovanie negatívnych dopadov pripravených zmien, ktoré sa môžu negatívne dotknúť občanov. „Vnímame tento krok aj ako jeden z nástrojov na kompenzáciu dopadov balíka či balíčka opatrení,“ uviedla premiérka po skončení stredajšieho rokovania vlády. Ako dodala, kabinet sa aj touto formou snaží dorovnávať občanom, aby v plnej miere nepociťovali dopady krokov, ktoré sú podľa nej nevyhnutné.

Schválený návrh odmietajú tradične zamestnávatelia, ktorí akékoľvek zvyšovanie minimálnej mzdy považujú za dôvod zvyšovania nezamestnanosti. Odborári návrh obhajujú a tvrdia, že zvyšovanie minimálnej mzdy rast nezamestnanosti nespôsobuje. Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy tak minulotýždňovým rokovaním tripartity podľa očakávaní neprešiel a definitívne rozhodnutie mala prijať vláda. Rezort práce a sociálnych vecí postupoval pri predkladaní návrhu na rast najnižších miezd v súlade so zákonom o minimálnej mzde, ktorý mu v prípade nezhody sociálnych partnerov ukladá povinnosť predložiť návrh na rast najnižších miezd o rovnaké percento, o aké v roku 2009 vzrástla priemerná mzda na Slovensku.

RÚZ nesúhlasí so zvýšením minimálnej mzdy

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) nesúhlasia s rastom minimálnej mzdy pre rok 2011 o 3 %. „Vládou schválený rast bude mať nepriaznivý dopad na ďalší vývoj v nízkorentabilných odvetviach, tvorbu nových pracovných miest a spomalí zotavenie našej ekonomiky z hospodárskej krízy,“ uviedla RÚZ v reakcii na rozhodnutie vlády o zvýšení najnižších miezd na 317 eur. Minimálna mzda sa podľa zamestnávateľov vzhľadom na nepriaznivú situáciu v ekonomike mala ponechať na úrovni tohto roka.

Rast minimálnych zárobkov o 3 % podľa zamestnávateľskej únie vôbec nezohľadňuje aktuálnu hospodársku a sociálnu situáciu na Slovensku, čo môže vyústiť do vážnych problémov na trhu práce. „Už v minulosti neodôvodnená valorizácia minimálnej mzdy bola jednou z hlavných príčin hromadných prepúšťaní najmä v odvetviach s nízkou pridanou hodnotou,“ varuje RÚZ. Pokračovanie vo zvyšovaní minimálnej mzdy aj novou vládou, a to počas krízy a rastúcej nezamestnanosti, dáva podľa zamestnávateľov domácej i zahraničnej podnikateľskej komunite negatívny signál o možnostiach hospodárskej politiky na Slovensku.

„Treba len dúfať, že tento trend úprav minimálnej mzdy, v ktorom nová vláda pokračuje, si všimne čo najmenší počet investorov majúcich potenciál zamestnať hlavne dlhodobo nezamestnaných s nízkou kvalifikáciou,“ uviedol prezident RÚZ Marián Jusko. Upozorňuje na to, že rast minimálnej mzdy znižuje konkurencieschopnosť Slovenska v porovnaní s našimi susedmi. RÚZ navrhuje Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aby zákon o minimálnej mzde upravilo tak, aby valorizácia minimálnej mzdy reflektovala reálny vývoj ekonomických parametrov a nebolo by tak možné ju zvyšovať v čase ekonomickej krízy.

Minimálna mzda vzrastie od začiatku budúceho roka na 317 eur. Nárast najnižších miezd o 3 % schválila v stredu vláda Ivety Radičovej. Na trojpercentnom raste minimálnej mzdy sa v pondelok dohodli lídri koaličných strán napriek nesúhlasu zamestnávateľov a skôr nesúhlasnému stanovisku predstaviteľov samospráv. Schválený návrh odmietajú tradične zamestnávatelia, ktorí akékoľvek zvyšovanie minimálnej mzdy považujú za dôvod zvyšovania nezamestnanosti. Odborári návrh obhajujú a tvrdia, že zvyšovanie minimálnej mzdy rast nezamestnanosti nespôsobuje.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováJozef MihálMarián Jusko
Firmy a inštitúcie RUZ Republiková únia zamestnávateľov