BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Vláda nemá právo súhlasiť s kvótami na migrantov proti vôli občanov. Uvádza sa to vo vyhlásení prvého podpredsedu SNS Jaroslava Pašku, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka strany Zuzana Kohútková.
Podľa Pašku by strana uvítala pozmenenie administratívneho mechanizmu prerozdelenia podľa kvót na dobrovoľné rozhodovanie krajín o svojom podiele z množiny Úniou prijatých prisťahovalcov.
Slovensko chce v boji proti migrácii posilniť vzťahy s Rusmi
Vláda by mala s príjmami štátu hospodáriť zodpovedne
„Slovenská republika je zvrchovaný štát, má vlastný Migračný úrad Ministerstva vnútra SR, ktorý samostatne rozhoduje o tom, komu a podľa akých dôvodov poskytne možnosť prisťahovať sa na Slovensko, so všetkými dôsledkami pre štát a daňových poplatníkov za takto prijaté rozhodnutie,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Pred slovenskými občanmi je podľa Pašku zatiaľ za korektnú azylovú politiku zodpovedný len Migračný úrad MV SR, Vláda SR a parlament, keďže proces vytvorenia spoločného azylového systému EÚ ešte nie je dokončený. „Predseda vlády preto nie je pod žiadnym tlakom, ktorý by ho nútil akceptovať od EÚ akékoľvek preberanie bremena starostlivosti o tisícky ekonomických migrantov ročne z Ázie či Afriky na bedrá našich občanov,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Vláda SR je podľa Pašku povinná hospodáriť s príjmami štátu zodpovedne, na prospech občanov svojej krajiny. „Vládny kabinet od občanov SR nedostal žiaden mandát na to, aby z ich daní miesto škôl, nemocníc, domovov pre siroty či dôchodcov a ďalších zariadení potrebných pre život našich občanov budovala ubytovne, špeciálne zariadenia, školy a úrady, sídliská, či osady s mešitami pre imigrantov,“ vyhlásil.
Požiadavka Bruselu je podľa Pašku drzá
Vláda podľa neho tiež nemá právo proti vôli občanov vyjadriť súhlas s premiestňovaním imigrantov z iných krajín EÚ na Slovensko, nemá právo skloniť hlavu pred drzou a ponižujúcou požiadavkou Bruselu.
Európska komisia navrhla rozdeliť 40-tisíc migrantov z utečeneckých táborov v Grécku a Taliansku. Urobila tak v snahe o rovnomernejšie rozloženie azylantov medzi jednotlivými štátmi EÚ.
EK prijala súbor opatrení, ktorý by mal pomôcť najmä Grécku a Taliansku ako krajinám čeliacim najväčšiemu prílevu migrantov a utečencov, ktorí sa masovo plavia do Európy naprieč Stredozemným morom. Implementačný balík EK počíta s rozdelením 40-tisíc migrantov, ktorí sa k brehom týchto krajín doplavili zo Sýrie či Eritrey