BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Vlastnili ho John Lenon aj Duke Ellington. Tradíciou opradené piána značky Steinway stáli pri zrode mnohých legendárnych skladieb a aj dnes sú top voľbou uznávaných hudobníkov. V čom sa ukrýva tajomstvo ich úspechu? Ručná práca, ktorá vyžaduje chirurgickú presnosť i lásku k detailu.
Práve exkluzivita výroby týchto unikátnych hudobných nástrojov, ako aj ich renomovaná kvalita, držia značku dlhodobo na výslní.
Autentické video, ktoré nakrútil počas troch dní kameraman spravodajského portálu telegraph.co.uk Glen Milner, ukazuje, koľko úsilia a trpezlivosti musí vyvinúť viac ako 50-členný tím známej dielne v Hamburgu na to, aby ručne zhotovil Grand Model B značky Steinway & Sons. Grandiózny inštrument má pritom viac ako 12-tisíc komponentov a jeho skonštruovanie netrvá mesiac, ani dva, ale často viac ako rok.
Video: Výroba populárneho piána Steinway si vyžaduje precíznosť
.
Dlhoročná tradícia Steinway
Prominentná značka pián Steinway & Sons v marci oslávila 160. výročie vzniku. Nemec Henry Engelhard Steinway ju založil 5. marca 1853 v lofte na newyorskom Manhattane. Vôbec prvé piano tejto značky však uzrelo svetlo sveta priamo v kuchyni Steinwayovho bytu v nemeckom Seesene skôr, než emigroval do zámoria. Majstrovský nábytkár v nej stihol vyrobiť až 482 kusov pián. Ďalšie v poradí už predal za 500 dolárov newyorskej rodine pod značkou Steinway & Sons.
Mal ho aj John Lenon
Cena prvého oficiálneho piana značky Steinway bola len malým zlomkom toho, čo sú ľudia ochotní za predávané kúsky zaplatiť dnes. Na ilustráciu, podľa stránky pianobrands.info je Steinway Model Z niekdajšieho člena Beatles Johna Lenona najdrahším pianom na svete. V roku 2009 ho za neuveriteľných 2,1 milióna dolárov cez aukciu vydražil americký spevák George Michael. Mimochodom, John Lenon na svojom Steinwayi zložil aj nesmrteľnú pieseň Imagine.
Informácie pochádzajú zo stránok steinway.com, pianobrands.info a telegraph.co.uk.