Video: V Detve ťažbu zlata nechcú, protestovali stovky ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protest
Foto: SITA

DETVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Približne 300 občanov sa v stredu v Detve stretlo na protestnom pochode proti zámeru firmy EMED Slovakia (Eastern Mediterranean Resources – Slovakia, s. r. o.) ťažiť zlato povrchovým spôsobom s použitím metódy kyanidového lúhovania v detvianskej lokalite Biely vrch.

Protest zorganizovali odborári z detvianskych strojární a jeho súčasťou bolo odovzdanie ich stanoviska riaditeľovi firmy generálnemu riaditeľovi EMED Slovakia Marianovi Urbanovi.

Odborári, ako uviedol ich predák Stanislav Ľupták, naďalej trvajú na svojom stanovisku, ktoré zverejnili ešte v marci, že charakter výroby u oboch hlavných zamestnávateľov v areáli detvianskych strojární – PPS Group a Slavia Tools – ktorý je orientovaný na presné strojné opracovanie, je nezlučiteľný s ťažbou zlata v povrchovej bani umiestnenej bezprostredne pri areáli strojární. Obávajú sa obmedzenia výroby a následného znižovania pracovných miest.

Video: V Detve ťažbu zlata nechcú

Zároveň podporujú odmietavé stanovisko občanov a samospráv mesta Detva aj dotknutých obcí Dúbravy, Očová, Vígľaš aj občianskeho združenia Podpoľanie nad zlato k akejkoľvek ťažbe s použitím metódy kyanidového lúhovania a podporujú požiadavku na zákonný zákaz tejto metódy, ktorú formulovali ešte na protestnom zhromaždení v apríli. Predstavitelia spomínaných samospráv a občianskeho združenia vystúpili aj na dnešnom zhromaždení.

Neopodstatnená panika

Protest
Foto: SITA

Podľa Urbana mali odborári najprv s EMED-om rokovať a až potom organizovať protestné akcie. Ľuptákovi povedal, že ich znova pozýva na rokovanie, aby nevyvolávali vo verejnosti neopodstatnenú paniku.

„Výroba v priemyselnom areáli strojární by v prípade ťažby nebola ohrozená a nezaniklo by ani jedno pracovné miesto. K tomu sme sa verejne zaviazali a stále to hovoríme. Naším cieľom je podporiť rozvoj regiónu a zvýšenie zamestnanosti,“ povedal Urban.

Ľudia sa podľa neho nemusia obávať ani metódy kyanidového lúhovania. Ako uviedol pre médiá ešte v polovici augusta, táto metóda sa používa pri ťažbe zlata v zhruba 400 lokalitách na svete, vrátane environmentálne striktných škandinávskych krajín, celkovo sa takto vo svete získava 90 percent produkcie zlata.

„Pri dodržaní všetkých zákonov a nastavení kontrolných mechanizmov bude tá prevádzka bezpečná,” povedal vtedy Urban.

Výpočty hovoria o tonách zlata

Ložisko zlata v lokalite Biely vrch pri Detve objavila firma EMED Slovakia, dcéra firmy EMED Mining, v roku 2006. Podľa jej výpočtov je tam vyťažiteľných 20 až 25 ton zlata do hĺbky zhruba 220 metrov, tamojšia hornina obsahuje 0,8 gramu zlata na tonu.

V januári 2011 firma podala na Obvodnom banskom úrade v Banskej Bystrici žiadosť o určenie dobývacieho priestoru, konanie sa zatiaľ neskončilo. V prípade získania dobývacieho priestoru bude môcť požiadať o povolenie na ťažbu.

Zduženie Podpoľanie nad zlato bojuje za to, aby dobývací priestor Detva nebol vôbec určený a tiež za schválenie zákonného zákazu používania metódy kyanidového lúhovania pri ťažbe nerastov, aký už platí v niektorých krajinách. Podľa súčasne platnej legislatívy je na získanie povolenia na ťažbu pri použití metódy kyanidového lúhovania potrebný aj súhlas samospráv dotknutých obcí ako aj príslušného samosprávneho kraja.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať